ETİ SENİN, DERİSİ BENİM…

Yaklaşık 10 bin civarı kurban kesilen Dursunbey ilçesinde 2016 yılında THK Dursunbey şubesi 2333, TDV Dursunbey şubesi ise 1714 kurban derisi topladı. TDV Dursunbey şubesinin 2700 deriyi telef ettiği ve toprağa gömdüğü gerekçesiyle TDV temsilcileri hakkında Dursunbey Kaymakamlığı tarafından soruşturma açıldı belirtildi.

THK DURSUNBEY ŞUBESİ NE KADAR DERİ TOPLADI?

1500 koyun, 810 keçi, 23 sığır olmak üzere toplam 2333 deri topladı. Bu deriler karşılığında 8 bin 406 lira gelir elde etti. Koyun derisi 2,15 kuruş, keçi derisi 4,15 kuruş, sığır derisi ise kg. olarak 2,85 kuruştan satıldı. Kurban derilerinin telef olmaması için yaklaşık 3,5 ton tuz kullanıldı. Tuzlar alıcı firma tarafından temin edildi. Geçen yıla oranla THK Dursunbey şubesinin bu yıl 1000 civarı fazla deri topladığı belirtildi. THK Dursunbey şubesine en fazla deri bağışlayan ilk 3 mahalle (köyler) ise sırasıyla Sağırlar, Şabanlar ve Tafak mahalleleri oldu. En fazla deri bağışlayan köylere THK tarafından teşekkür belgesi verileceği vurgulandı.

TDV DURSUNBEY ŞUBESİ NE KADAR DERİ TOPLADI?

970 koyun, 704 keçi, 37 sığır, 3 oğlak olmak üzere toplam 1714 deri topladı. Bunun dışında mahalle ve semt camilerinin ihtiyaçları için toplanan deri miktarı bilinmiyor. Bu yıl TDV Dursunbey şubesinin binlerce deriyi telef ettiği ve telef edilen derilerin toprağa gömülerek imha edildiği öne sürüldü. Öne sürülen rakam ise 2700 civarında. Dursunbey Kaymakamlığı’nın telef edilen deriler hakkında soruşturma başlattığı açıklanırken, konu hakkında açıklama yapan Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar, Kurban bayramında toplanan yüklü miktardaki derinin, tuzlama yapılmadığı için bozulduğunu tespit ettiklerini söyledi. Kaymakam Aksanyar, vatandaşlardan Kuran Kursu inşaatı için toplanan bu derilerin kuruyarak ve kurtlanarak bozulduğunu  ve bu derilerin Dursunbey çöplüğüne gömüldüğünü belirtti. Kaymakam Yaşar Aksanyar; “İlçemizde gerçekleşen bu olay ile ilgili hemen soruşturma başlattık. Bu işin sorumluları hakkında gereken yapılacak. Gelecek yıl inşallah cami avlularına ve deri toplama yerlerine yüklü miktarda tuz bırakacağız. Vatandaşların bağışladığı derilerin vakit geçirmeden tuzlanması için gerekli önlemleri alacağız” dedi.

Dursunbey Müftülüğü ile konu hakkında yaptığımız görüşmede, ilgililer vatandaşın bilinçsiz kesim nedeniyle derilerin hasarlı olduğunu, bazılarının ise geç teslimden dolayı bozulduğunu, değerlendirilemeyen deri sayısını bilmediklerini belirttiler.

DERİ FİYATLARI BU YIL NEDEN DİP YAPTI?

Hayvancılık sektörünü bilenlerden edindiğimiz bilgilere göre; deri toplayıcıları ile deri fabrikaları kendileri hakkında FETÖ bağlantısı kurulabilir endişesi ile kurban derisi alımından uzak durmaları nedeniyle talep daralması üzerine iç piyasada fiyatların dip yaptığını, özellikle deri fabrikalarının “Aman başımız ağrımasın, başımıza iş açılmasın” diyerek deri ihtiyaçlarını dış ülkelerden karşıladıkları belirtildi.

Nitekim Dursunbey’de THK ve TDV’nın haricinde deri toplayanların “FETÖ ile bağlantıları olup olmadığı” konusunda soruşturmaya tabi tutulduklarına dikkat çekildi.

Araştırma/Haber: AHMET ERDOĞAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.