GÜÇBİRLİĞİ Mİ? GÜÇ-lüler-BİRLİĞİ Mİ?

Dursunbey’de bütün kurumları ve oluşumları övmek ve alkışlamak mecburiyeti vardır. Öncelikle Güçbirliği’ni ayakta alkışladığımızı belirtelim. Çünkü haberin sonunda “merak edilenler” bölümü var.

Yaklaşık 1,5 ay önce Güçbirliği A.Ş.nin başkanı Osman Bahçavan’ı işyerinde ziyaret ederek, Güçbirliği’nin çalışmaları hakkında bilgisine başvurduk. Aldığımız notları defalarca gözden geçirdik ve Güçbirliği hakkında titiz bir araştırmaya imza atmak istedik.

NEDEN 35 ORTAK?

Tüm sorularımızı içtenlikle cevaplayan başkan Osman Bahçavan, 2006 yılında kurulan şirketin mevzuatlar gereği 35 ortak ile sınırlı tutulduğunu, tüm üyelerin eşit hisseye sahip olduğunu ve halka açık şirket olmak istemediklerini açıklıyor. Yönetim Kurulunun onayı ile üye değişimi yaşanabildiğini kaydeden Bahçavan 35 sayısı üzerinde herhangi bir oynama şanslarının olmadığını vurguluyor.

NEDEN 350 HAYVAN?

Akbaşlar köyü sınırları içinde alınan arazinin çok büyük bir alan olduğunu, hayvancılık tesisi kurmak amacıyla alındığını, ancak alınacak hayvan sayısını devletin koyduğunu belirten Osman Bahçavan, “Arazinin metrekaresi bir hayvanın yaşamsal alanına bölünüyor ve bu yöntemle o arazide kaç adet hayvan yetiştiriciliği yapılacağı belirleniyor. Araziyi satın alırken de ilgililer bize ‘350 hayvanlık tesis kuracaksanız bu araziyi size veririz’ şartı koştular. 350 sayısı bu şekilde ortaya çıktı” dedi.

Şirketin kuruluşunda hayvanları yurt dışından almayı programladıklarını anlatan Bahçavan, daha sonra döviz fiyatlarının artması nedeniyle bu programdan vazgeçerek yurt içine yöneldiklerini belirtiyor. Son olarak aldıkları 200+60 hayvan ile birlikte tesislerdeki hayvan sayısının 350’ye ulaştığını kaydeden başkan Bahçavan, 2-3 ay sonra hayvan sayılarının yeni doğumlar ile birlikte 550 civarına ulaşacağını hesapladıklarının altını çiziyor. Bahçavan ayrıca şu an tesislerde günlük 3 ton civarı süt üretiminin sağlandığı bilgisini de ekliyor.

NEDEN 3,5 MİLYON?

Kuruluşunda 3,5 milyon (3,5 Trilyon) sermayeli kuruluş olarak sahneye çıkan Güçbirliği’nin ortakları, şirketin kuruluşundan bu yana önemli miktarlarda ödemeler yaptılar. Yanlış anlaşılmalar olabileceği düşüncesiyle ortakların bugüne kadar ödedikleri aidatlar konusu ile şirketin kredi kullanıp-kullanmadığı, kullandı ise ne kadar kredi kullandığı konularını özellikle es geçtik. Daha sonraki haberlerimizde o konuları da detayları ile okuyucularımız ile paylaşacağımızın notunu iletelim.

ORTAKLARIN BAKIŞ AÇILARI NASIL?

“Şirketin ortakları ha bire aidat ödüyoruz. Biz ne zaman kara geçeceğiz, bizim elimize ne zaman para geçecek diye sormuyorlar mı?” diye soruyoruz Osman Bahçavan’a…

Başkan Bahçavan “Ortakları sürekli bilgilendiriyoruz. En son olarak üyeleri tesislere davet ederek yerinde bizzat bilgilendirdik. Ayrıca yeni yapılan ek tesisler için kendilerinden ek aidatlar talep ettik. Şu ana kadar şirketimizde çatlak ses olmadı” diye yanıtlıyor sorumuzu.

SORU: Peki ortaklara parasal dönüşüm olacak mı, olacaksa ne zaman olur? Adam yıllarca para verecek ama eline bir kuruş kar geçmeyecek. Bu ticaretin mantığına aykırı? Bizce işin püf noktası burada?

CEVAP: Hesaplamalarımıza göre ortaklara parasal geri dönüşüm 5-6 yıl sonra olabilir diye tahmin ediyoruz. Şu an sürekli yatırım yapıyoruz. Tesisin tüm yatırımlarını tamamlandıktan sonra ortaklara parasal dönüşüm konusunu düşünebiliriz.

ŞİRKETİN İSTİHDAM SAYISI?

Güçbirliği A.Ş.nin şu an 12 kişiyi istihdam ettiği bilgisini alıyoruz.

MERAK EDİLENLER?

-6 yıldır önemli ve ciddi rakamlarda düzenli aidat ödeyen ortaklara parasal dönüşümün (kar) şirketin kuruluşundan bu güne yaklaşık 11-12 yıl sonra yapılacak. 6 yıldır dayanan ortaklar hiçbir kar yüzü görmeden 5-6 yıl daha para yatırmalarını beklemek rakamsal bir çelişki ortaya koyuyor ve “dayanabilenlere helal olsun” dedirtiyor.

-Şu an itibariyle 10 hayvana ve 100 bin lira borca sahip olan şirket ortakları Dursunbey’in saygın ve seçkin kişileri olmasına rağmen “Dursunbey için özveri ama bir yere kadar” diye yarı yolda yorulabilirler mi? Yorulurlarsa, şirket sıkıntı çeker mi? Yoksa birkaç özverili ortak tüm yükü sırtlanabilir mi?

-Güçbirliği A.Ş.nin sitesinde Balıkesir eski milletvekili hemşerimiz Aliosman Sali “Onursal üye” olarak detaylı bilgiler ile yer almaktadır. Şirket hangi gerekçe veya nedenler ile sayın Sali’ye onursal üye olarak sitesinde yer vermektedir?

-Sitede ekibimiz menüsü “hazırlanıyor” notuyla boş durmaktadır. Bu kadar geniş çaplı çalışan şirketin nasıl ve hangi tarz bir ekip ile çalışacağı da merak konusu. Ekipten kasıt tüm çalışanlar mı, yoksa belirli kariyere sahip çalışanlar mı olacağı da şu an karanlıkta kalan bir soru durumunda.

Son Not: Amacımız Dursunbey için büyük önem taşıyan Güçbirliği A.Ş.ni sorgulamak veya öküz altında buzağı aramak değildir. Amacımız az ortak ile büyük çaplı adımlar atan şirketin geleceği konusunda kamuoyunda oluşan beklentileri ve tedirginlikleri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Eğer şirket temsilcileri bu konularda da kamuoyunu aydınlatmak amacıyla bilgi verirlerse o bilgileri de sitemizde paylaşacağımızın bilinmesini isteriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.