Güney Marmara Kalkınma Ajansı “Devleti” destekledi

gmka projeler dursunbey

2013 yılı mali destek sonuçlarını açıklayan GMKA, adeta “dağ fare doğurdu” izlenimi yarattı. 3 değişik programda  toplam 89 projeyi asil listeye alan GMKA’nın proje tercihlerinde, devletçi bir yaklaşım sergilemesi dikkat çekti.

Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi Destek programında onay verdiği 23 projeden 18’ini şirketlere tahsis eden GMKA, sadece 1 köy T.K. kooperatifine destek şansı tanıdı.

Sosyal kalkınma destek programında 47 projenin 39’unu resmi kurumlara ayıran ajans, 6 dernek ve 1 STK’na destek vereceğini açıkladı. Balıkesir ilinden 34, Çanakkale ilinden 12 projenin kabul gördüğü kategoride, Balıkesir ilinden 10 ilçenin projeleri listede yer aldı.

Turizmde Rekabetçiliğin artırılması destek programında 20 projeyi asil listeye alan ajans, bu programda 8 resmi kurumu tercih ederken, 8 özel kuruluşu destek kapsamına aldı.

Dursunbey’den Belediye ile Kaymakamlığa bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin projeleri ajansın destek programına alıdı.

AJANS, MEYVE VERMEYEN SÜS AĞAÇLARI DİKİYOR!

GMKA’nın mali destek program sonuçları bire bir incelendiğinde; programların kalkınmadan ziyade “resmi kurumlar ve makam sahipleri ile iyi diyalog ve iyi geçinme” arzusu ön plana çıkıyor.

-Sosyal kalkınma programında 4 belediyenin (Balıkesir, Çanakkale, Bigadiç, Dursunbey) projeleri desteklemeye alınmış. Trilyonlarca bütçeli projeleri gerçekleştirebilen belediyelerin azami limiti 250.000 TL. olan mali desteğe ihtiyaçları olup-olmadığı tartışılacak bir konu olarak dikkat çekti.

-Sosyal kalkınma programında 6 üst düzeydeki resmi kurumun (eğitim kurumları hariç) listede yer alması da göze batan bir tercih oldu. Bu üst düzey resmi kurumlar da önemli imkan ve bütçelere sahip kuruluşlar olmasına rağmen, ajans tarafından desteklenmeye alınması da düşündürücü oldu.

-Turizm programında da 1 valilik, 1 kaymakamlık, 2 belediye makamının desteklenmesi ; devletçi bir yaklaşım örneği olarak dikkat çekti. Valilik, kaymakamlık ve belediye makamlarının “turizm sektörüne ne verebileceği, ne tür katkıda bulunabileceği” de tartışma yaratacak bir unsur olarak ortaya çıktı.

-Ajansın en sağlıklı tercihlerinin Tarıma Dayalı Sanayinin Desteklenmesi programında yapıldığı gözlendi. 18 şirkete destek veren ajans tarıma dayalı sanayiyi önemsediğinin mesajlarını verdi.

gmka yönetim binası

BU POLİTİKALAR “ÖLÜ DOĞUMLARA” YOL AÇAR!

Türkiye’de yıllar önce AB tarafından başlatılan teşvik ve destekleme programları özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerindeki STK tarafından yoğun ilgi görmüş, milyonlarca euro’luk teşvik ve destekler “çoğu mizah konusu olacak projelere” aktarılmıştı. (Bu konuda ‘Tabuta çakılan son çivi’ isimli kitabı okumanızı öneririz) Desteklenen yüzlerce proje adeta buharlaşmış ve ölü doğumlara yol açmıştı.

GMKA’nın son 2 yıldır yaptığı “Proje teklif çağrı toplantıları”nı bizzat izledik. (Ajans kayıtlarında ismimiz mevcuttur) Toplantı anlatımları sürekli “bürokratik ve devletçi” anlayışı sergiliyordu. Buna rağmen “umut kırıntıları” yakalamaya çalıştık. Çünkü “Bağımsız ve Tarafsız Kurumuz” imajı da verilmeye çalışılıyordu. Açıklanan sonuçlar ise “kamuoyu vicdanında” tam bir hayal kırıklığı yarattı.

Eğer ki bölgemizde bir valilik, bir kaymakamlık, bir belediye, bir üniversite ajanstan alacağı mali destek ile sosyal kalkınmayı sağlayacağını öne sürüyorsa, bu traji-komik bir durum yaratır. Valiliklerin, Kaymakamlıkların, Belediyelerin turizmde rekabetçiliği artıracaklarını iddia etmeleri de büyük bir çelişki meydana getirir. Kamuoyu girişimlerinde “hakem” olması gereken devletin en üst düzey kurumları hem hakem, hem oyuncu olmaya kalkarsa, “kendin çal, kendin oyna” durumu ortaya çıkar ki, bu da devletin “babalığına” uygun düşmez.

Diğer bölge ajanslarının durumlarını bilemiyoruz. Biz yaşadığımız bölgeyi çok iyi bildiğimiz için GMKA’nın “proje tercih politikaları”nı kamuoyunun ve STK’ları yönünde kullanmasının daha verimli olacağını düşünmekteyiz. “Dostlar alışverişte görsün” anlayışı, ülkenin 16 milyon lirasının çöpe atılması anlamına gelir ki, bu durumu “kamuoyu vicdanı”nın kaldıracağını sanmıyoruz.

Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

tabuta çakılan son çivi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.