Bir at arabası takoz!

Kesme taş yollardan

at arabalarının tıkırtıları daha değişik bir ahenk ve gerçekten bayramları bayram gibi yaşadığımız yıllardı. Galiba hafızalarda kalan eski yonca altında dört, beş at arabasının eşya taşımak için sıra beklediği eski tames kamyonlarla tomruk taşındığı yıllardı ve her hıdrellezde hıdırlık’taki dede olan yere yıllarca bez bağlayan bir zihniyet vardı. Sanırım bir üç eylül akşamı galiba Bedia Akartürk’tü.” Bir at arabası takoz, bir at arabası takoz…” Sanatçı bıkmıştı aynı şeyi tekrarlamaktan: “falanca keresteciden bir at arabası takoz” ya demişti “hakketten ya ne yapıyorsunuz bu kadar takozu?” yıllar sonra gerçekten yerini bulan bir soru gibime geliyor aradan gecen yıllar içinde akıllarda kalan önemli bir soru o yıllarda Dursunbey’in nüfusu 10100 civarlarındaydı gelişen bir Dursunbey havasındaydı lakin yıllar geçtikçe nüfus arttı ama Dursunbey’in nüfusu bir türlü artmak bilmedi hep kısır siyasi çekişmelerden devlet dairelerinde hep sen benim kim olduğumu biliyor musun mantığı güdüldü yıllardır Dursunbey’de siyaset

hep kişilerin ajanda defterlerinde iş isteyenlerin isimlerinden ileri gidilemedi ahlakınının bozulacağı gerekçesiyle yıllar önce Dursunbey’den demir yolunun geçmesini istemeyen zihniyet yıllar sonra demiryolunun şehir merkezinden geçirmek için online casinos kampanyalar düzenliyordu. Bir zamanlar filanca TV kanalının kapatılsın diye imza kampanyası düzenleyenler şimdilerde internet kafe The source continues, In a sense, she was upset because he realized he was no longer the one who is dating justin-bieber-news.info , in which she was once in love. acıyorlardı. Haktan adaletten zulümden bahsedenler Filistin, Bosna, Çeçenistan doğu Türkistan’da haksızlık yapıldığını söyleyenler hatta ölenler için gıyaplarında cenaze namazı kılanlar yanlarında çalıştırdıkları işçilerin sigortalarını dahi ödemiyorlardı. Dursunbey’de her şeyiyle doğru görünen zihniyet nedense Kepsut rampasını aştıktan sonra veya istasyonda tren kompartımanına oturduktan sonra bir başkalaşıyordu. Siyasi olarak Dursunbey hep isimler üzerinde döndü durdu yıllarca. Hiçbir projesi hiçbir öngörüsü olmayanlar, bazen bir arının kanadında, bazen bir horozun yanında, bezende bir atın sırtında; Şimdilerde ise bir ampulün ışığında yol almakta. Siyasiler yıllarca hiç suya sabuna dokunmadan sadece tayin ve isim ajandalarıyla ormana alınacak işçilerin hesaplarıyla uğraştılar aynı yolu defalarca kazdılar, kazdılar ve yine kazdılar ve halen kazmaya tırmalamaya devam ediyorlar.

Yani kısacası Dursunbey’de siyaset yapanlar, Dursunbey’e hiçbir şey vermediler hep Dursunbey’den aldılar. Bir öğretmen maaşıyla veya bir devlet memuru maaşıyla elde edilemeyecekleri gelirleri elde ettiler. Doğaldır lakin işe gelince yok. Dursunbey halkına hizmet için gelenler, nedense hep kendilerine hizmet ettiler. Tek siyasetleri taş ve galvenezli boru oldu. Allahın verdiği bir nimet olan suyu bile şehre dağıtmayı bir türlü beceremediler, yıllardır aynı keşmekeşin içinde döndüler durdular ben yaptım oldu mantığıyla hukukun üstünlüğünü değil üstünlerin hukukunu uyguladılar ve siyaset hep aynı kişilerin ekseninde sadece tabelalar değişerek döndü durdu ve dönüyor her devrin siyasetine soyunanlar ve her devrin adamları. Yıllar sonar Dursunbey değişiyor ve hazımsızlık yaratıyor Dağ başı olmaktan kurtuluyor birkaç iş adamının ve tokinin yaptığı binalar bir nebzede olsa Dursunbey’i değişirdi yoksa siyasilerin hiçbir şey yapacakları ve Dursunbey’e verecekleri hiçbir yok. Kendilerini Dursunbey için nimet sayanlar şimdilerde işin böyle olmadığını yavaş yavaş anlamaya başladılar lakin vakit geçmişti bir kere Dursunbey’de o yıllardan kalma takozlar yok artık… Bir de unutmadan birileri kendilerini eleştirdi mi ya babalarından ya dedelerinden bahsederler hemen. Evet haklısınız “armut dibine düşer” lakin biz burada insanlardan bahsediyoruz, armutlardan değil. İnsanı yaşadıkları ve tecrübeleri olgunlaştırır. Zaman ise sadece armutları olgunlaştırır.

zp8497586rq