Hem imam, hem şair, hem yazar!

VAR DEME

Cefa ve sefayı çeken, bir avradım var deme
Fakirlik ve yoksulluk, başına gelmeyince
Oğlum ve kızım varken, bana bakarlar deme
Başına bir hal gelip, düşmüşlük bilmeyince
 
Gün dönümünden sonra, filiz süren darıdan
Kocasından kaçarak, ayrı yatan karıdan
Bal ve oğul yapmayıp, vızıldayan arıdan
Hayır gelmez kardeşim, eceli gelip ölmeyince
 
Halden sözden anlamaz, sağır gözü karanın 
Kör kütük sarhoş gibi, bağırdığın naranın
Haramdan gelen malla, alın tersiz paranın
Asla binası olmaz, helal ne olmayınca…
 
Memuru ve işçiyi, mahveder süslü avrat
Araç süren kişiyi, mahveder hızlı surat
Malını ve mülkünü, mahveder arsız evlat
Hak yolun hidayeti, yüzüne gülmeyince…

İmamlar genellikle 5 vakit namaz kıldıran, cenazelerde, düğünlerde dini vecibelerin yerine getirilmesini sağlayan devlet memurları olarak bilinir.

Bu bilinenin yanında bazı imamların boş zamanlarında köyde yaşıyorlarsa dam kurarak hayvan yetiştirdikleri, kasabalarda veya şehirlerde görev yapıyorlarsa eşinin üzerine açtıkları işyerlerinde esnaflık ve ticaret yaptıkları da görülmektedir.

Sosyal medyada sıkça gördüğümüz Akbaşlar köyü imamı Feyzullah Kırca ise bilinen imamlardan farklı bir imam olarak dikkat çekti.

Doğum yeri olan Akbaşlar köyünün tanıtımı için şahsi çabaları ile “akbaslarkoyu.com” isimli site kuran ve köydeki her etkinliği sitede yayınlayan Feyzullah Kırca, aynı zamanda sanatçı bir kişiliğe de sahip. Kendi çapında yazılar ve şiirler yazan Kırca, kendi adına çeşitli bloglar da oluşturmuş.

Akbaşlar köyünün tanıtımı için “Tarihiyle, kültürüyle, Dursunbey Akbaşlar köyü” isimli bir kitap yayınlayan imam Kırca’nın ayrıca “GÜLCE” isimli şiir kitabı da bulunuyor.

Sosyal medyada da çeşitli konularda görüş ve düşüncelerini paylaşabilen Feyzullah Kırca’nın mesleğini başarıyla sürdürmesinin yanı sıra, Akbaşlar köyünde yaptığı çeşitli etkinlikleri ile de takdir görmeyi sürdürüyor.

Akbaşlar köyünde imamdan çok “Feyzullah abi” olarak bilinen imam Kırca’nın bu olumlu çabalarının (özellikle) diğer köy imamlarımıza örnek olmasını diliyoruz.

FEYZULLLAH KIRCA KİMDİR?

07.01.1973 yılında Akbaşlar köyünde doğan Feyzullah Kırca, ilkokulu köyde bitirdi.1985 yılında köyde açılan kur’an kursun’a başladı, son bir yılı Dursunbey’de olmak üzere 3 yıl kur’an kursunda okudu.

1988-1989 eğitim öğretim yılında Dursunbey imam-hatip lisesine başlayan Kırca,1994-1995 yılında mezun oldu. 08.01.1996 de Manyas’ın Dura köyünde imam-hatiplik görevine başladı. Askerlik dönüşü Manyas’ın Dura köyündeki görevine devam etti.

2000 yılında Dursunbey’in Karyağmaz köyüne tayin olan Kırca, 2 yılda burada kaldıktan sonra 2002 yılında Dursunbey Işıklar Köyüne tayin oldu

2002 yılından 2008 yılına kadar 7 yıl da burada görev yaptıktan sonra 18 kasım 2008 de kendi köyü olan Akbaşlar köyü’nde göreve başladı. Halen aynı göreve devam ediyor.

2000 yılında evlenen Feyzullah Kırca; Hüseyin Enes, Ruveyda, Rumeysa ve Hümeyra adlarında 4 çocuk babası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.