İsmail Dayı: Benim bakanım öyle şeylere tenezzül etmez!

12 Eylül 1980 askeri müdahelesinden  sonra  1983 yılında genel seçimler yapılarak demokrasiye geçilmişti. İsmail Dayı da, siyasi sürpriz yapan Anavatan Partisi kadrosundan milletvekili seçilmişti.

“Benim bakanım böyle şeylere tenezzül etmez” diyecek kadar iyiniyetli olan sayın Dayı “Bu yazdıklarınız tarihe not olarak kalacaktır. Tarihe kötü ünvanlarla geçmek istemem” diyerek bizlere adeta hayat dersi vermişti.

ANAP ilçe kongresinde yaptığı konuşmada “Dursunbey susuz kalmış topraklar gibi. Yaptığımız tüm hizmetleri emiyor” diyen İsmail Dayı’nın bu sözü de hafızamıza kazınmıştı.

1987 genel seçimlerinde, ANAP Balıkesir 2. Bölgeden 3 aday çıkarmıştı. İsmail Dayı (Dursunbey), Fenni İslimyeli (Bandırma) ve Kudret Bölükoğlu (Susurluk) milletvekili adaylarıydı. Seçimler öncesi adaylar ilçemizde işyerlerini ziyaret ederek kendilerini halka tanıtıyorlardı. ANAP’ın milletvekili adayları bizim işyerimize de uğramış, desteklerimizi istemişti. Biz de doğal olarak “hayırlı olsun, başarılar dileriz” temennisinde bulunmuştuk.

İşte bu arada bir şey dikkatimizi çekti. Sayın Dayı ve sayın İslimyeli lacivert takım elbiseli iken, 3. Sıra adayı Kudret Bölükoğlu normal takım elbiseli, yani günlük sıradan bir kıyafet giymişti. İçimizden “herhalde 3. sıra adayının seçilirim ümidi yok” diye düşünmüştük. (Tahminlerde ANAP’ın 3-0 yapacağına ihtimal verilmiyordu) 1987 genel seçimleri yapıldı. ANAP 2. Bölgeden 3-0 yapınca, ANAP’ın milletvekili adayları milletvekili olarak meclise girmeye hak kazandılar.

-BENİM BAKANIM ÖYLE ŞEYLERE TENEZZÜL ETMEZ
-TARİHE KÖTÜ ÜNVANLARLA GEÇMEK İSTEMEM

Arşiv kayıtlarımızda vardır. Sanırım 1988 yılıydı. Dursunbey Alaçam Orman İşletmesine 4 adet eleman alımı konusunda sınav açılmış, sınava 350 kişi başvurmuş, sınav sonunda 4 Yozgat’lı aday sınavı kazanmıştı. Aslında ilgi alanımızda olan bir konu değildi. Ancak sınava girip kazanamayan Dursunbey’li adaylardan biri gazetemize gelerek bize sınavın durumunu anlattı. Sonuç ilginç olduğu için konuyu haber konusu yaptık ve oldukça da iddialı söylemler kullandık.

O dönem Orman Bakanı olan Lütfullah Kayalar… Dursunbey Alaçam Orman İşletmesi sınavını kazananların tümü Yozgat’lı… Ama bu durumdan ne sayın Dayı’nın, ne de o dönem ANAP ilçe başkanı olan Kemal Kıymaz’ın haberi var. Rahmetli Kemal Kıymaz’a “Abi Alaçam Orman İşletmesindeki sınavdan haberin var mı?” diye sorduk. Kendisi haberi olmadığını söyledi. O dönemde İsmail Dayı’ya bizzat ulaşmak imkanımız da olmadı.

Biz Üçeylül gazetesinde konuyu her sayıda manşetten yazıyoruz. O arada sınavı kazanan 4 Yozgat’lı adayın göreve başladıklarını öğrendik. Alaçam Orman işletmesine gittik ve adaylarla bizzat görüştük. Adaylardan ikisinin bir masada yan yana görev yapmaları da ilginç bir görüntüydü.

Kazanan adaylarla sohbet ettik, “Arkadaşlar sizin ki ekmek davası. Sizlerin şahsına karşı bir sözümüz yok. Biz bu sınavda niye Dursunbey’lilere kontenjan verilmedi ona üzülüyoruz” dedik.

Gazetedeki yayınlarımızın etkisi Ankara’da İsmail Dayı’ya ulaşmış olacak ki, sayın milletvekilimiz bizi telefonla arayarak sınavda her hangi bir torpil yapılmadığını belirterek “Benim bakanım öyle şeylere tenezzül etmez” dedi. Telefon görüşmemiz oldukça uzun sürdü. Biz “Bakanın Yozgat’lı olduğunu, 350 kişinin girdiği sınavda da kazananların tümünün Yozgat’lı olmasının tesadüf olamayacağı” konusunda ısrar ediyorduk.

Telefondaki  tartışmalı sohbetin sonunda sayın Dayı bize “hayat dersi” sayılabilecek bir izahta bulundu ve şöyle dedi: “Ben bir yazarım ve yayıncıyım. Yayıncılara her zaman saygı duyarım. Bilgim ve haberim olmadığı bir konuda şahsımın hedef alınması beni üzer. Çünkü bu yazdıklarınız tarihe not olarak kalacaktır. Tarihe kötü ünvanlarla ve notlarla geçmek istemem”

Rahmetli İsmail Dayı’nın bu sözü kulağımıza küpe oldu ve ondan sonra yazdıklarımıza daha dikkat eder olduk.

DURSUNBEY SİYASETİNDE İSMAİL DAYI’NIN YERİ

O yıllarda ilçe kamuoyunda “İsmail Dayı ‘bana şahsi işleriniz için gelmeyin’ diye bizimle ilgilenmiyor” şeklinde söylentiler dolaşmıştı.

1989 yerel seçimlerinde İsmail Dayı, Şerafettin Kahvecioğlu’nun ANAP’tan belediye başkanı adayı olmasını desteklemişti. Hatta belediye hoperlöründen, Şerafettin Kahvecioğlu için oy istemişti.

1989 yerel seçimlerinde belediye başkanlığını  DYP adayı Mehmet Yarma kazanmıştı. O yıllarda belediyeye 10 milyar gibi bir para gelmişti. İsmail Dayı paranın kendisinin talebi ile ilgili bakanlıktan sağlandığını ve Dursunbey Belediyesine gönderildiğini iddia edip açıklarken, Mehmet Yarma da “İsmail Dayı’nın desteği yok, köstek olmasın yeter. Parayı İlhan (Aytekin) abim gönderdi” diye propaganda yapıyordu.

1991 genel seçimleri oldu… Balıkesir’de DYP ortalığı sildi süpürdü ve 7 milletvekilliğinin (1. Bölge 4, 2. Bölge 3) tümünü kazandı.

Ve böylelikle siyasi tarihimizde ANAP’ın adı silinmeye başladı.

İSMAİL DAYI’NIN DURSUNBEY’E ÇOK HİZMETİ OLDU
İsmail Dayı döneminde elektriksiz 50 civarındaki köyümüz elektriğe kavuşturuldu (TEDAŞ kayıtlarında mevcuttur). Dursunbey Devlet Hastanesinin yapımında önemli katkı ve destekleri bulunan İsmail Dayı Kız Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Öğretmenevi gibi eğitim kurumlarımızın ilçeye kazandırılmasına vesile oldu.

SAĞLIK MESLEK LİSESİ DURSUNBEY’E NASIL KAZANDIRILDI?

Son olarak Sağlık Meslek Lisesi’nin öyküsünü de anlatalım: İlçe Kaymakamlığı “İsmail Dayı bu akşam orman işletmesi lokalinde toplantı yapacak, davetlisiniz” duyurusu yaptı. Toplantıya bürokratlar ve ilçenin ileri gelenleri ile birlikte basın olarak biz de katıldık.

İsmail Dayı toplantıya elinde mavi bir plastik dosya ile geldi. “Arkadaşlar Sağlık Bakanımız Halil Şıvgın Sağlık Meslek Lisesi konusunu çok önemsiyor ve SML açılmasını teşvik ediyor. Eğer Dursunbey olarak böyle bir talepte bulunursak, ilçemize kolay yönden SML kazandırabiliriz” dedi.

Toplantıya katılanlar “İsmail abi, bize çok masraf olmayacaksa tabi ki olsun” diyerek öneriye olumlu destek verdiler. Daha sonra İsmail Dayı’nın konuyu Bakanlık nezdinde takip etmesi sonucu, Dursunbey’e SML açılması onaylandı. Ve böylelikle ilçemiz Sağlık Meslek Lisesine kavuşmuş oldu.

Merhum milletvekilimiz İsmail Dayı’yı saygılarımızla anıyoruz…

ZORUNLU AÇIKLAMA: “Baki kalan gök kubbede hoş bir sada imiş” başlığı ile sürdürdüğümüz nostalji ve anma yazılarımız Dursunbey tarihine bir ışık olması amacı ile yayınlanmaktadır. Gelecek nesillere Dursunbey hakkında daha gerçekçi bilgiler aktarmak amacıyla sürdürülen bu yazı dizimizde, ilçemize hizmetleri olan isimler ön plana alınmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.