Japonya’ya ayak basan ilk Dursunbey’liler

Dursunbey Devlet Hastanesi doktorlarından, aynı zamanda aslen Dursunbey’li olan Dr. Mehmet Sarı “Doktor Sarı” isimli blog sayfasında Dursunbey tarihi ile ilgili bir yazı paylaştı. Japonya’ya ilk ayak basan Dursunbey’lilerin anlatıldığı yazıda ilginç ve yararlı bilgiler mevcut. Dursunbey tarihine ışık olması açısında bu yazıyı paylaşıyoruz ve Dr. Mehmet Sarı’ya teşekkür ediyoruz.

dursunbey japonya ertuğrul fırkateyni

“Ertuğrul Fırkateyni,  1883 yılında Sultan Abdülaziz döneminde denize indirilmiştir. 1887 yılında II. Abdülhamid’e Japon hükümdarı Komeii tarafından bir heyet gönderilmiş ve bir kısım ticari anlaşma yapılıp padişahımıza hediyeler sunulmuştur. 1889 yılı Temmuz ayında iade-i ziyaret için Ertuğrul Fırkateyni Japonya’ya doğru yola çıkar ve tam 11 aylık bir seyahat sonunda 7 Haziran 1890 tarihinde Japonya Yokohoma limanına yanaşır. Japon hükümdarının muhteşem bir karşılaması ile mürettebat misafir edilir. Bu mürettebatta genç bir teğmen olan Salih oğlu Ahmet Emin ve Mızıkacı Çavuş Hasan oğlu Ahmet de vardır. Ahmet Emin ve Hasan oğlu Ahmet Balıkesir Dursunbey (BALAT) nüfusuna kayıtlıdır. Teğmen Ahmet Emin ve Hasan oğlu Ahmet  belki de Japonya topraklarına ayak basmış ilk Dursunbey’lilerdir.

16 Eylül 1890 da dönüş yolculuğunda tayfundan kurtulamayan Ertuğrul Fırkateyni batar ve hemşehrilerimiz  dahil tüm mürettebat şehit olur. Şu anda Japonya’ da yaptırılan anıtta hemşehrilerimiz dahil tüm mürettebatın isimleri anıt mezarda yer almaktadır. I. ve II. Dünya savaşlarında , Çanakkale Savaşlarında ve terör olaylarında yitirdiğimiz birçok Dursunbey’li şehidimizi hatırlamıyoruz. Ben sadece en eski yazılı kayıtlardan 2 şehidimizin öyküsünü kısaca derledim. İlçemizde bu konuda yapılacak bir araştırma tarihimize ışık tutacaktır.”

ertugrul-firkateyni-şehitleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.