Dursunbey’in hizmet erleri

Aralık 2011 tarihinde tek liste ile gidilen ilçe kongresinde Ak Parti ilçe başkanlığına 229 oy ile tekrar getirilen Halil Demir’in Türkiye rekoru kırmaya hazırlandığı siyasi kulislerde konuşuluyor.

Girdiği her seçimden zaferlerle çıkan Halil Demir’in gelecek seçimlerde (yerel veya genel) büyük oy hedeflediği ve bu yönde çalışmaları yürüttüğü gözleniyor.

Öncelikle Halil Demir’in başkanlık döneminde AK Partinin ilçemizdeki oy grafiğine bir göz atalım:

2002 yılı milletvekili seçimlerinde Ak Partinin Dursunbey’den aldığı oy sayısı ve yüzdesi: Oy 17.023 (% 57,01)
2007 yılı milletvekili seçimlerinde Ak Partinin Dursunbey’den aldığı oy sayısı ve yüzdesi: Oy 21,076 (% 70.45)
2009 yılı yerel seçimlerinde Ak partinin Dursunbeyden belediye başkanlığı ve İGM’de aldığı oylar: Belediye Başkanlığı 4.088 oy (% 39,5) – İGM 16.559 (% 56,9)
2010 yılı Eylül ayında yapılan referandumda Dursunbey’deki Evet-Hayır oylarının sayısı ve yüzdesi: Evet 25171 (% 85.5 ) – Hayır 4277 (%14.5)
2011 yılı milletvekili seçimlerinde Ak Partinin Dursunbey’den aldığı oy sayısı ve yüzdesi: Oy 22.325 – % 75.40

Halil Demir’in başkan olmadığı 2002 yılında Ak Parti ilçemizde %57,01 oy aldı. 2007 yılında Halil Demir ile seçimlere giren Ak Partinin oyu %70,45 oldu (artış oranı %13,44)

2009 yılındaki yerel seçimlerde İGM oyları itibariyle %14,55 oy kaybına uğrayan Halil Demir’in oyları (Balıkesir genelinde Ak Partinin İGM oyları toplamı %35’dir) 56,90’da kaldı. Ancak şehir merkezinde belediye başkanı %39,5 oy ile seçilince, Halil Demir’in oy yüzdesi yine de büyük bir başarıydı.

2010 yılındaki referandumda temposunu iyice artıran Halil Demir, partisinin isteği doğrultusunda ilçemizden %85,5 oranında evet oyu çıkmasını sağladı.

2011 yılındaki milletvekili genel seçimlerinde Dursunbey’li aday adayları AK Partinin Balıkesir adayları arasına girememişti. Üstelik 2 dönem milletvekilliği yapan Aliosman Sali’de aday gösterilmemişti. Bu durum ilçemizde Ak Parti için dezavantaj olarak görülüyordu. Ancak Halil Demir’in şahsi gayretleri sonucu yürüttüğü organizasyonlar sonucu Ak Parti ilçemizden %75.40 oranında oy aldı.
Bu yükselen grafik Halil Demir’in siyasetteki büyük başarılarının kanıtı olarak Dursunbey’in siyaset tarihinde yerini aldı.

SÜMEYYE OKTAY GÖREVDEN ALINDI, CHP KÖKENLİ AİLEDEN GELEN HASBİYE İPEKÇİ
AK PARTİ DURSUNBEY KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞINA GETİRİLDİ

Belediye başkanının kızı olması ve bu durumun parti tüzüğüne aykırı olması nedeniyle Sümeyye Oktay’ın kadın kolları başkanlığı görevinden alınması üzerine boşalan kadın kolları başkanlığı görevine Hasbiye ipekçi hanımefendinin getirilmesini sağlayan Halil Demir’in attığı bu adım “en büyük siyasi atak” olarak yorumlanıyor.

HALİL DEMİR HIRSLI, AZİMLİ VE GAYRETLİ BİR FUTBOLCUYDU…

Yıllarca Dursunbeyspor formasını başarıyla giyen Halil Demir, Dursunbeyspor tarihinin en iyi sağbek oyuncularından biriydi. Hırslı, azimli, gayretli… Bugün Fenerbahçe’de Gökhan Gönül ne ise, Dursunbeyspor’da da Halil Demir oydu. Sağ kulvarı iyi kulLanır, ileri çıkarken arkadaşlarını uyarır, soluğu rakip kalede alır, ya iyi orta keser, ya da en uygun oyuncuya pas verirdi.

Fiziki olarak bünyesi zayıf kaldığı zamanlarda kısa süreli sakatlıklar geçirir ama kesinlikle maçı yarıda bırakmazdı. Yatar, kalkar, oflar ama mücadeleye devam ederdi.

Efendi olduğu kadar, hırslı bir oyuncuydu. Zaman zaman hakemlerle tartışır, bazen de rakip oyuncular ile ağız dalaşına girerdi. Ama konuyu kesinlikle uzatmazdı. Futbol başarısı ve oyun temposu futbolu bırakana kadar hiç düşmedi.

Dursunbey’de oynanan bir maçta; ters bir kafa vuruşuyla kendi kalesine istemeyerek bir gol atmış ve takımı yenik duruma düşmüştü. Halil Demir maç süresince bu golü hazmedemedi ve yoğun bir mücadele vererek rakip kaleye de gol atma başarısını göstermişti.

Halil Demir’i tanımak ve anlamak için futbolculuk hayatını iyi tahlil etmek gerekir. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Demir, FB muhabbeti yapmaktan hoşlanan bir isimdir.

(Haber-Yorum: Ahmet Erdoğan)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.