Kereste imalatçıları bahçe mobilyaları üretimine yöneldi

Dursunbey’de yıllardır kereste imalatçıları için “Yuvarlağı 4 köşe yapıp satıyorlar. Başka bildikleri bir şey yok” tanımlamaları yapılır. Yaklaşık 100 civarı kereste imalathanesinin bulunduğu Dursunbey keresteciler bölgesinde son zamanlarda bazı kereste imalatçılarının bahçe mobilyaları üretimine ağırlık verdikleri dikkat çekiyor.

dursunbey ahmet baş abaş

Uzun yıllar önce rabıtacılıktan fantezi bahçe mobilyası üretimine geçen Ahmet Baş (ABAŞ Mobilya) bu işin fikir babası ve lideri oldu. Daha sonra keresteci Mehmet ve Metin Akbaba kardeşler de (Alaçam Ağaç Sanayi) bahçe mobilyaları üretimine yöneldi. Akbaba kardeşler, Dursunbey’de internet üzerinde satış yapan ilk firma oldu.

dursunbey mehmet akbaba

Bahçe mobilyaları üretim işine son olarak Keresteciler Derneği başkanı da olan Ercan Bal Garden Mobilya ismi ile girdi ve kısa zamanda bu alanda önemli mesafeler aldı. İnternet üzerinden satış sitesi kuran Ercan Bal ayrıca ürün kataloğu ile piyasa oluşturmaya başladı. Tanıtımlarını dış piyasada da sürdürmek amacıyla tanıtım ve pazarlama konusunda deneyimli bayan eleman kadrosu da oluşturan Ercan Bal, bu piyasada iddialı olduklarının sinyallerini verdi.

dursunbey ercan bal garden

Şu an 3 firma arasında tatlı ve pozitif bir rekabet yaşandığı da gözleniyor. Ürünlerini internet üzerinden her alanda tanıtma gayretlerini sürdüren firmalar, tanıtım ve reklam için önemli harcamalarda bulunuyorlar.

Dursunbey’de kereste imalatçılığı ve ticaretinin birkaç firma haricinde her hangi bir cazibesi kalmadığını öne süren kereste sektörü çalışanları, bahçe mobilyaları üretiminin geç kalınmış olsa bile Dursunbey’in geleceği açısından bir umut ışığı olduğunu vurguladılar.  Dursunbey’de bir çok esnafın ve ticaret erbabının yeni iş ve meslek arayışları içinde olduğu da belirtildi.

Haber: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.