Köylerimiz can çekişiyor!

2011 yılı TUİK rakamlarına göre 102 köyümüz toplam 25 bin 673 nüfusa sahip durumda. 2013 yılında açıklanacak yeni nüfus sayım sonuçlarında bu rakamların daha da gerilemesine kesin gözüyle bakılıyor.

2012 yılında açıklanan 2011 yılı Dursunbey nüfus sayılarına göre 26 köyümüzün nüfusu 100 sayısının altında. Nüfus olarak giderek küçülen köylerimizin önemli bir bölümünün gelecek 10 yıl içinde mezra konumuna dönüşeceği de kaçınılmaz gözüküyor.

yenidursunbey.com olarak bu konuyu ilk kez biz gündeme taşıyoruz ve kamuoyunda tartışılmasını arzu ediyoruz. Bizim gözlemlerimiz ve öngörülerimiz ise şöyle:

-Nüfus olarak giderek kan kaybeden köylerimizin geleceği hakkında başta ilçe kaymakamlığı olmak üzere bürokratlar ve siyasiler ne düşünmektedir? Bu konuda her hangi bir düşünceleri veya planları var mıdır?

-İlgili ve yetkililerimiz nüfusu 100’ün altında kalan köylerimizi, o köye en yakın köye bağlamayı düşünüyorlar mıdır? Bu konuda köylerimizi bilgilendirme, teşvik ve özendirme yoluyla diğer köylere transfer ederek Dursunbey’in geleceğini yeniden şekillendirmek gibi bir kaygıları var mıdır?

-Örneğin şu an 26 köyümüzün nüfusu 100 sayısının altında. Bu köylerimizi en yakın köylerimize transfer ettiğimizde köy sayımız 76’ya düşecektir. Bu avantaj mıdır, dezavantaj mıdır?

-Atılacak bu adım sonrası 26 köyümüzün Muhtarlığı iptal olacaktır. (Şu an bu 26 muhtarımızın bu düşünceye karşı çıkacağı kesindir. Çünkü muhtarlık maaşları kesilecektir) Ancak buna karşın bağlantı yapılan köylerimizin nüfusu artacak ve eli güçlenecektir.

-Hızlı bir şekilde göç veren Dursunbey’in geleceğini iyi okumak açısından “Ben yetkiliyim” diyen herkesi düşünmeye davet ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.