Kurban kesecekler bunlara dikkat etmeli

Diyanet, her Kurban Bayramı sonrası televizyonlara yansıyan ve kurbanlıklara eziyet edilen o görüntülere artık ceza verecek…

Diyanet İşleri Başkanlığı, 25 Ekim’de başlayacak Kurban Bayramı öncesinde “2012 Kurban Hizmetleri Tebliği”ni yayımladı.

Vatandaşları ve kesim yapacak olan yerleri yayımladığı tebliğ ile uyaran Dinayet, her Kurban Bayramı sonrası televizyonlara yansıyan “dana kovalama, kaçan kurbanlığa sopa ile vurma, kurbanlığı yakalamak için bacaklarını bıçakla kesme” görüntüleri için vereceği cezayı da belirledi. Tebliğde yer alan uyarı ve öneriler şöyle:

– Kesim yerleri beton ya da asfalt gibi sızdırmaz yerler olacak.

– Kurbanlık hayvan satış yerleri, insan ve çevre sağlığı ve güvenliği ile hayvan refahı gözetilerek etrafı branda ile çevrili, üstü kapalı; yetiştirici, satıcı ve alıcının su, tuvalet, kapalı oturma yeri ve benzeri sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmalı.

– Kurban kesim yerlerinde yeterli sayıda personel görevlendirilecek.

– Mezbaha ve kurban kesim yerlerinde randevu sistemi getirilecek.

– Kurban kesim yerlerinde, kasaplık belgesi veya “kurs bitirme belgesi” olanlar görevlendirilecek.

– Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven, aç ve susuz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektirenlere 406 TL ceza uygulanacak.

– Kurbanın işkembesi ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulacak.

– Kurban kesim yerlerinde din görevlisi, resmi veya özel çalışan veteriner hekim, sağlık personeli, çevre teknisyeni, emniyet gücü ve benzeri personel görevlendirilecek.

– Hastalık riskine karşı kesimi yapılan hayvanların karaciğer ve akciğerleri kesinlikle kedi ve köpeklere verilmeyecek. Bunlar kedi-köpeklerin ulaşamayacağı derinliğe gömülecek.

– Kurallara uyulmaması halinde kesim yapan kişi ya da kuruma 400 TL’den başlayan ve 2 bin TL’ye ulaşan yaptırımlar uygulanacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.