Lokumun sultanları Avrupa’yı sallıyor

1965 yılında Feyzullah Sali’nin meslek olarak temelini attığı lokum sektörü 47 yılın sonunda Avrupa’ya adım atarak hem ülkemize, hem Avrupa’ya damgasını vurdu.

Dursunbey’den Avrupa’ya uzanan “Lokumun öyküsü”nü ve “Lokumun Sultanları”nın başarılarını araştırdık. Dursunbey olarak gurur duymamız gereken lokum sektörünün, ilçemizin adı ile anılan kerestecilik sektörünün pabucunu dama attığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Haydi ağzımızı tatlandırarak hep birlikte Dursunbey’deki lokum dünyasında bir gezinti yapalım:

Orijinal ismi Arapça “Boğazı Rahatlatan” manasında “Rahat-ul Hulkum” olan lokum, zamanla “Rahat Lokum” ve “Lâti Lokum” olarak kullanılmış ve söyleyişi değişerek günümüzde “Lokumé” halini almış.

-Erenler ve Şekercioğlu Dursunbey’deki en kıdemli lokum imalatçıları.

-İlçemizde şu an 6 adet lokum ve şekerleme imalatçısı bulunuyor. Bu imalatçıların firma ve şahıs isimleri şöyle: ERENLER (Feyzullah ve Abdullah Sali) ŞEKERCİOĞLU (Mustafa Şekercioğlu), ŞİRAZ (Üzeyir ve Berat Sali) KAYA (Hasan Kaya) MERVE (Hamit Er), BARBAROS (Hayri Barbaros) Bu firmalarda, firma sahiplerinin çalışanlarının yanında bizzat çalıştığı, üretime önderlik ve ustalık kattıkları, çalışanlarına da iyi bir örnek olduklarını da vurgulayalım.

-Eski ustalar başta yeni yetişen çocuklarına bu mesleği öğreterek devrederken, aynı zamanda yanlarında çalışanların da bu işi en iyi şekilde öğrenmeleri için çaba sarfettiklerini öğreniyoruz. Dursunbey’de sadece bir firmanın ailecek çalışarak üretim yaptığı, istihdama yönelik çalışma sergilemediği de araştırmalarımızda yer aldı.

-Burada ilginç bir durum ile karşılaşıyoruz. Dursunbey’deki lokum imalatçılarından biri hariç, kalan 5’inin Karyağmaz köyü kökenli olduğu bilgisini ediniyoruz.

-Dursunbey’de 5 firma toptan satış yaparken, sadece 1 firma perakende satış yöntemi kullanıyor.

-Dursunbey lokumu Kocaeli, Bursa, Karacabey, M. Kemalpaşa, İnegöl, Balıkesir, Susurluk, Gönen, Bandırma, Manyas, Çanakkale, Biga, Yenice, Çan, Kütahya, Tavşanlı il ve ilçelerinin yanı sıra tüm Güney Marmara Bölgesine hakim durumda. Bu bölgelerde firmaların bir çok bayisi veya temsilcisi bulunuyor. Ayrıca bir çok ünlü turizm firmaları ile de satış bağlantılarını sağlamış durumdalar.

-İç, dış ve yan işler olarak bakıldığında ilçemizde 400’ü aşkın kişiye istihdam ve iş imkanı sağlayan lokum sektöründe, bunun dışında yan üretim olarak tabir edilen işlerin olduğu, bu işlerin ayrı bir gelir kaynağı oluşturduğu da belirtiliyor.

DURSUNBEY LOKUMU FRANSA’DA…

Yurt içi olduğu kadar, yurt dışına da açılmayı başaran lokum imalatçılarımızın Fransa’ya düzenli satış yaptıkları ise göğsümüzü kabartan bir bilgi oldu. Avrupanın kapısını aralayan lokum imalatçılarımızın yakın gelecekte Avrupa’da da söz sahibi olacaklarına kesin gözüyle bakılıyor.

NEDEN DURSUNBEY LOKUMU?

Dursunbey ekonomisinin lokomotifi haline gelen lokum sektörünün bu başarısının sırrını ise sektör temsilcileri şöyle özetliyor:

“Ürünlerimizde kesinlikle früktoz kullanılmıyor. Früktoz maliyeti düşüren bir katkı maddesidir, ancak kaliteden taviz vermediğimiz için bu madde yerine kristal toz şekeri tercih ediyoruz. Ülkemizde lokum imalatı yapılan çok yer var ancak çoğu kaliteyi önemsemediği için bizimle rekabet etme şansları olmuyor. Örneğin biz Dursunbey lokumunda yerli Dursunbey cevizi kullanıyoruz. Bu bizim en önemli özelliğimizdir ve bu özellik başka yerde yoktur. Örneğin cevizli şekerin Türkiye’nin başka bir yerinde imalatı yoktur, bu üretim sadece Dursunbey’de yapılır.

Yıllar itibariyle lokum sektörümüz de teknolojiye ayak uydurdu. Günümüz teknolojisi ve mevzuatı neyi gerektiriyorsa, harfiyen ayak uyduruyoruz. Mesela size çok ilginç bir bilgi aktaralım. İsmini vermeyelim, Susurluk’taki turistik bir firma bize ambalajın ne olduğunu öğretti. Biz ambalajın ne olduğunu öğrenince, bir adım daha sıçrama yaptık diyebiliriz.

Son olarak Dursunbey lokumu konusunda, Dursunbey olarak iddialı olduğumuzu iddialı olarak söylüyoruz. Dursunbey lokumu şu anda kendi alanında Türkiye genelinde bir marka olma yolundadır. Yıllardır kaliteden taviz vermedik, bu konuda da övünüyoruz. Ayrıca Dursunbey olarak tüm Türkiye’den gelebilecek tüm talepleri karşılayabilecek bir üretim kapasitemiz vardır. Her hangi bir devlet desteği almadan kendi çabalarımızla, kendi alın terimizle Dursunbey lokumunu hak ettiği yere getirdiğimize inanıyoruz”

Dursunbey’de sade, güllü, fındıklı, fıstıklı, cevizli, antep fıstıklı, bademli, portakallı, çilekli, limonlu, çikolatalı çeşitleri başta olmak üzere pek çok çeşit lokum üretimi yapıldığı, ayrıca şekerleme türü olarak da pek çok çeşidin üretildiğinin altı çiziliyor.

Bu tatlı haberin hazırlanmasında emeği geçen lokum sektörü temsilcilerine teşekkür ediyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.