Murat Sali hak etmediği bir sonuç aldı

2013 Aralık ayının başlarında Saadet Partisinden belediye başkanlığı adaylığını açıklayan ve babasının elini öperek işe başlayan Murat Sali “Kazanmamız değil, kazanamamamız sürpriz olur” diyerek dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak seçim sonuçlarında 4.cü olan Murat Sali en fazla hüsrana uğrayan aday oldu.

Oysa Murat Sali sevgi dedi, kardeşlik dedi, üretim dedi, proje dedi, heyecan dedi, huzur dedi, kaybeden olmayacak dedi. Bunlar güzel söylemlerdi. Çünkü diğer adayların hiç biri bu söylemleri kullanmadı ve sadece “hizmet” üzerinden politika yaptılar. Murat Sali farklı bir seçim çalışması yapmıştı ancak 4.cü Murat olmaktan kurtulamadı.

dursunbey murat sali aday

DURSUNBEY MURAT’INA EREMEDİ!

3-4-5 Aralık 2013 tarihlerinde Murat Sali adaylığını açıklamadan önce SP adına seçime hazırlık amacıyla sosyal medyada birkaç slogan çalışması yayınladık. Murat Sali 14 Aralık’ta adaylığını açıkladı.

10 Ocak 2014’te bir takipçimizin görüşlerine dayanarak “Dursunbey Murat’ına erecek” başlıklı bir paylaşım yaptık.

16 Ocak’ta Murat Sali ile e-posta üzerinden bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportaj o günden bu güne 700 izlenme sayısını aştı.

17 Şubat’ta çok ilginç bir paylaşım yapmışız. Bu paylaşımda “Samimi duruşuyla Murat Sali belediye başkanı olacak ama… İktidar partisinden olmayınca her şey boş, her şey nafile” demişiz. Bugün baktığımızda bu tespitimizin gerçekleştiğini görüyoruz.

25 Şubat’ta Murat Sali ile Üzeyir Sali arasındaki akrabalık durumuna dikkat çekerek “Gel çık işin içinden” başlığını kullandık.

26 Şubat’ta Murat Sali’nin fotoğrafının üzerine “Bir sabah uyanacaksınız. U-MUTLU bir Dursunbey göreceksiniz” sloganını yerleştirdik. Bu garfik-tasarım çalışması değişik kişilerce paylaşıldı.

dursunbey murat sali başkan

8 Mart’ta Murat Sali’ye seçim beyannamesinde yer alan “114 genç aranıyor” başlıklı projesinin detaylarını sorduk ve cevapları ile birlikte paylaştık

8 Mart’ta bu kez “Her ev atölye olacak” isimli projesini sosyal medyada tartışmaya açtık.

9 Mart’ta Murat Sali’ye sosyal medya aracılığı ile bir soru yönelttik. Kendisi sorumuzu samimiyetle cevapladı.

11 Mart’ta Murat Sali’ye “İçme suyu fiyatlarını yüzde 50 düşürebilecek misiniz?” sorusunu yönelttik. Bu soru da kendisi tarafından bizzat cevaplandı.

13 Mart’ta Mustafa Sali tarafından sosyal medyada yaptığı bir paylaşım nedeniyle mahkemelik olduğunu belgesiyle birlikte paylaştık.

17 Mart’ta belediye başkanı adayı olarak şahsına özel internet sitesi açan Murat Sali’nin bu çalışmasını “Murat Sali bizi şaşırtmaya devam ediyor” başlığı ile duyurduk.

20 Mart’ta,  17 Şubat’taki paylaşımımıza benzer bir paylaşımda bulunduk. Bu paylaşımda köyde ikamet eden bir arkadaşımızın sözlerine istinaden arkadaşımızın “Tayyip’in partisinden olmadığı sürece işi zor” görüşünü paylaştık. Bu görüşte bugün gerçekleşmiş durumda.

23 Mart’ta genç bir kardeşimizin ricası üzerine “Murat sali gelsin başa. Dursunbey kalksın şaha” sloganlı grafik-tasarım çalışmasını paylaştık.

24 Mart’ta yaptığımız araştırmaya göre Murat Sali’nin TV5’teki konuşması 3 günde 528 kişi tarafından izlenmişti. Bunu da paylaştık.

26 Mart’ta Belediye hoparlöründen konuşma yapan Murat Sali’nin açıklamalarına istinaden “Murat Sali AKP’ye rest çekti” başlıklı paylaşımı yaptık.

26 Mart’ta Aliosman Sali ve Üzeyir Sali’ye hitaben “Bu gençlerin önünü kesmeyin” ricasında bulunduk.

27 Mart’ta sanki içimize doğmuş, Murat Sali’ye hitaben “Baba nasihati” başlıklı kısa bir gönderi paylaştık. Bu paylaşımda “Murat evladım. Dağ ile güreşilmez, kendini böyle beyhude işlerle yorup durma. Çekil aradan ayak bağı olma. İşine-gücüne bak, kendini harcatma” dedik. Murat Sali bu paylaşımımızın altına “Harcayacaklar mı diyorsun abi” yorumunu yazdı.

Seçimin son haftasında AKP tarafından “eski milletvekili Aliosman Sali Balıkesir Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri olacak” diye açıklanması, Murat Sali’ye vurulmuş büyük darbe niteliğindeydi. AK Parti son kozunu oynadı ve Sali jokerini kullandı. Bunu hem kendi medyasından, hem de belediye hoparlöründen halka duyurmayı ihmal etmedi.

28 Mart’ta bir paylaşımın altına bir paylaşımcı “Değerli kardeşim Murat. Dursunbey’de Karyağmaz köyü siyaseti tasfiye edildi. Bunu benden iyi biliyorsun. Senin çok kaliteli bir insan olduğunu biliyorum. Ama Aliosman abimiz yanlış yaptı bizlere” yorumunu yaptı.

dursunbey murat sali gelsin başa

SEÇİM SONRASI GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ MURAT SALİ’NİN İLK SÖZÜ “BİZ NEREDE YANLIŞ YAPTIK. ONUN CEVABINI ARIYORUM” DEDİ.

Seçim sonrası SP arşivi üzerinde yaptığımız incelemede, bu sorunun cevabının 17 Şubat ve 20 Mart’taki paylaşımlarımızın içinde gördük. Murat Sali’nin en büyük şanssızlığı iktidar partisinden aday olmamasıydı.

Murat Sali yerel bir seçimde yapılması gerekenlerin çok çok fazlasını yapmıştı. Kendi adına tanıtım videosu, kendi adına tanıtım müziği ve klibi, kendi adına internet sitesi açmış, sosyal medyada aracılığı ile de çeşitli görseller paylaşmıştı. Bazı köylere 3-4 kez gitmiş, merkezde çalınacak tüm kapıları çalmıştı.

Belediye hoparlöründen yaptığı konuşmaları ile çok kişinin dikkatini çekmiş ve sempatisini toplamıştı. Kısacası fazlası vardı, eksiği yoktu.

Seçime 2 gün kala, (Murat Sali son gün dahi hiçbir partiyle ilgileri olmadığını açıklamasına rağmen) Saadet Partisinin yaşlı ve gelenekçi kesiminin AKP ile anlaştığının dedikodusu kulaktan kulağa fısıldandı.

SP 2009 seçimlerinde İGM’de 2310 oy almış ve 4.cü parti olmuştu. SP 2014’te yine 4.cü parti oldu ama bu defa Murat Sali adına 2091 oy alabildi. Tabi bu sonuç doğal olarak Murat Sali’yi büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Çok çalışmış, iyi çalışmış, insan ve Dursunbey merkezli söylemler kullanmış ama 2009’dan 219 az oy almıştı. Bu tablo karşısında kim olsa gerçekten üzülür.

dursunbey murat sali rest çekti

SAADET PARTİSİ, TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ MİSYONUNU TAMAMLADI.

Bizim kanaatimiz; SP’nin Türkiye’deki siyasi misyonunu tamamladığı yönündedir. Nasıl ki Özal’dan sonra ANAP, Demirel’den sonra DYP, Ecevit’ten sonra DSP bitti ise, Erbakan’dan sonra SP’nin de siyasi misyonu bitmiştir. Türk halkı gelenekçi muhafazakarlığı değil, AKP tarzı modern muhafazakarlığı tercih etmektedir. Bu nedenlerle SP’nin bundan sonra dirilmesi ve ayağa kalkması mümkün gözükmemektedir.

MURAT SALİ’YE ÖZEL NOT:

Sonuç itibariyle Murat Sali kardeşimiz bu seçimde her seçmene promosyon olarak 1 ev, 1 araba dağıtsaymış bile, seçimi kazanması mümkün değilmiş. O yüzden sevgili Murat kardeşimizin üzülmesine gerek yoktur. Kendisi baştan beri adam gibi çalışmış, adam gibi Dursunbey’in sorunlarını dile getirmiş, adam gibi mücadelesini yapmıştır. Ne mutlu kendisine, ne mutlu kendisine güvenenlere.

Son Merak: Bu seçimde Karyağmaz köyü kökenli 4 Sali soy isimli aday seçimlerde yarıştı. AKP cephesindekiler kazandı, SP cephesindekiler kazanamadı. “Karyağmaz köyü siyaseti tasfiye edildi” sözündeki anlam nedir, gerçekten merak ediyoruz!

Haber/Araştırma/Yorum: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.