Müzikte kalitenin tek ismi: Selami Bayram

“Bizim Sanatçılarımız” adlı yazı dizimizin sıradaki konuğu, ilçemizin en popüler müzisyenlerinden Selami Bayram oldu.

Selami Bayram, Eminbey caddesindeki SELAMİ MÜZİK isimli işyerinin sahibi, aynı zamanda Dursunbey’in en güçlü seslerinden biri. Düğün, davet, toplantı vb. etkinliklerde en fazla tercih edilen isim durumunda.

1976 Kütahya/Simav doğumlu olmasına rağmen, Dursunbey’i mesken tutan isim olarak dikkat  çekiyor. Kendisi çeşitli zamanlarda bölgesel ve yöresel TV kanallarında boy gösterdi. Kasedi yok, kendi çektiği klipleri var. Repertuarında genellikle yöresel türkülere ağırlık veriyor.

Selami Bayram’ı kendisine danışmadan sitemize konuk etmeyi tasarlamıştık ancak Dursunbey’in müzik yaşamına ayrı bir renk katan sayın Bayram’a haksızlık olacağı düşüncesi ile kendisini işyerinde ziyaret ettik ve “Selami seni anlatmak için bizim notlarımız yetersiz kaldı, bize biraz kendini anlatır mısın?” diye sorduk.

BİZİM MÜZİSYENLERİMİZ MÜTEVAZİDİR…

İlçemizdeki tüm yerel müzik sanatçılarımızın ortak noktası mütevazi olmalarıdır. Selami Bayram’da tüm mütevaziliği içinde bize kendisini özetledi:

“Babamın memuriyeti nedeniyle Dursunbey’e gelmişiz. Ben burada büyüdüm. Müziğe oldum, olası merakım vardı ve ilerleyen yıllar içinde kendimi müziğin içinde buldum. Biz Dursunbey olarak büyük bir aileyiz, kendimi fazla anlatmaya gerek yok. Davet, düğün vb. etkinliklere kendi cihazlarımız ve kendi ekibimizle renk katmaya çalışıyoruz. Selami’nin özeti bu…”

BAŞARILI YEREL MÜZİSYENLERİMİZ VAR AMA ELLERİNDEN TUTANI YOK!

“Dursunbey’de herkes herkesi bilir tamam da, herkesin farklı bir tarafı vardır. Mesela Selami Bayram Dursunbey’in dışına taşmayı, kendini aşmayı düşünmedi mi?” diye soruyoruz Selami Bayram’a.

“Çeşitli festivallere davetli olarak katıldım ve oralarda Dursunbey’i en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum. Bu festivallerden çeşitli plaketler aldım. Gittiğim, gördüğüm festival vb. etkinliklerden edindiğim izlenimleri Dursunbey ile kıyasladığımda, bazı şeylerin noksanlığını hissettiğimi açıklıkla söyleyebilirim. İlçemizde müzisyenlik yapan bir çok arkadaşımız var, çoğu da başarılı arkadaşlardır. Özellikle yetenekli yeni genç müzisyen arkadaşlarımız var ama ellerinden tutanı yok dersem, abartmamış olurum. Kısacası Dursunbey’deki müzisyenler yeterince anlaşılamamış, yeterince önemsenmemiştir. Bence o yüzden Dursunbey sınırlarını aşmak kolay olmuyor. Her şeyi kendi imkanlarımız ile yapmaya çalışıyoruz. İlçemizdeki müzisyen arkadaşlarımızın kabuklarını kıramamasının çeşitli sebepleri var ama o konuya girdik mi, işin içinden çıkamayız” diye yanıtlıyor sorumuzu…

Teknolojinin değişimi ile birlikte kaset, CD ticaretinin talep görmemesi üzerine www.selamimuzik.com sitesi oluşturarak hem işyerinde, hem internet üzerinden müzik aletleri satışına başlayan Selami Bayram çağa uydurmaktan da geri kalmamış.

www.selamimuzik.com’da Selami Bayram’ın “Ağla Sevgilim, Kayalcanın Taşları, Gediz Pazarı, Yüce Dağ başında, Dertliden Dert Sorulur mu, Çatal çamlar arası” isimli video kliplerinin yanı sıra internet üzerinde çeşitli müzik seslendirmelerini bulmak mümkün.

ÖNEMLİ NOT: “Bizim sanatçılarımız” adlı yazı serimizi tamamladıktan sonra yerel müzisyenlerimiz için ne yapılıyor, ne yapılmıyor, onlar neler düşünüyor konularında yeni bir dosya açacağız ve Dursunbey’deki yerel sanatçılarımıza ışık olmaya çalışacağız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.