Özcan Savur harcandı mı?

2011 Milletvekili genel seçimleri öncesi “Dursunbey AK Partinin kalesidir, milletvekili kontenjanı istiyoruz” diyerek yola çıkan ve bu konuda iddialı açıklamalar yapan ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarımız maalesef dikkate alınmadı ve Balıkesir milletvekili adayları arasına “Dursunbey’li” milletvekili adayı konulmadı.

İki dönem milletvekilliği yapan Aliosman Sali’nin dinlenmeye alınması sonrası Özcan Savur ve Erhan Ortaköylü “Dursunbey’i temsilen” milletvekili aday adayı olarak sahneye çıkmışlardı. İlçemizdeki tüm STK’lar bu iki aday adayının etrafında kenetlenmesine rağmen, il genelinde yapılan aday teamül yoklamasında bu iki aday adayının aldığı sonuçlar hayal kırıklığı yaratmıştı.

Sonuçta, 2011 milletvekili genel seçimlerinde AK Partinin kalesi olan ilçemizden “Dursunbey’li milletvekili” seçilmemişti. Dursunbey’li milletvekili adayı olmamasına rağmen AK Parti ilçemizden yüzde 75.40 oranında oy almıştı. Bu durum üzerine AK Parti ilçe başkanı Halil Demir “Bizim 1 değil, 4 milletvekilimiz oldu” açıklamasını yapmıştı.

DURSUNBEY’DEKİ STK’LAR, DURSUNBEY’İN KADERİNİ DEĞİŞTİRME GÜCÜNE SAHİP MİDİR?

Yukarıdaki tabloyu incelediğimiz zaman, Dursunbey’deki STK’ların, Dursunbey üzerinde çok etkili olduğunu kanaati oluşmuyor. “Dursunbey’li milletvekili istiyoruz” talepleri dikkate alınmayan, ancak buna karşın aynı ilçeden yüzde 75.40 oy alan iktidar partisinin mesajı “Bize ucuz kabadayılıklar yapmayın, siz isteseniz de, istemeseniz de biz Dursunbey’den istediğimiz oyu her zaman alırız” olarak okunabilir.

Peki siyaseti etkileyemeyen ve siyasilerin gözünde herhangi bir ağırlığı olmayan STK’larımız, Dursunbey’in hangi derdine derman olabilir? diye düşünmek gerekiyor.

Bürokrasinin gözünde “maddi yardım alınabilecek” kuruluşlar olarak görülen ve her sosyal faaliyette “başkanım dernek veya oda olarak bize ne kadar yardım edebilirsiniz?” diye sorulan STK başkanlarımız da “Aman kaymakam beye veya belediye başkanına ayıp olmasın” diye sosyal faaliyete ayni veya nakdi yardımlar da bulunur.

AMAÇ, ÖZCAN SAVUR’UN AYAĞINI KAYDIRMAK MIYDI?

STK başkanlarımız kişisel olarak iyi niyetli insanlardır. Ancak ilçemizin sosyal ve ekonomik yapısı onları da “özgür iradelerinden” uzaklaştırmaktadır. Her ne kadar kendileri dikkate alınmasalar da, bu deveyi gütme zorunlulukları vardır.

Kamuoyunda “Neden bu dönem Dursunbey’li bir milletvekili seçtiremediniz?” sorusunun yanında “Amaç Özcan Savur’un ayağını Ziraat Odası başkanlığından kaydırmak mıydı?” sorusu da cevaplanamayan sorular olarak havada kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.