“Ruhi’nin kızı” Dursunbey’de tarih yazmalıdır!

TÜRKİYE’DE BAYANLARIN “İLK”LERİ

1919 yılında Türkiye’nin ilk bayan tiyatro oyuncusu Afife Jale ilk kez tiyatro sahnesine çıktı. 1930 yılında Sadiye hanım Yusufeli’nin Kılıçkaya Belediyesine belediye başkanı seçildi… 1933 yılında Gül Esin hanım Aydın vilayetine bağlı Çine kazasının, Karpuzlu nahiyesi merkezinin “Demir dere” köyüne muhtar seçildi. 1935 yılında yapılan ve kadınların ilk kez oy kullandığı genel seçimlerde 17 kadın milletvekili seçilerek meclise girdi. 1971 yılında kurulan 33. hükümette Türkan Akyol Türkiye’nin ilk bayan Sağlık Bakanı oldu. 1986 yılında Lale Orta profesyonel liglerde ilk bayan hakem olarak maçlar yönetti. 1993 yılında kurulan 50. hükümette Türkiye’nin ilk Başbakanı olarak Tansu Çiller görev yaptı. Türkiye’de bayanların “ilk”lerini sıralamaya kalktığımızda liste uzar gider.

dursunbey sümeyye oktay

DURSUNBEY İLÇESİ 2014 YILININ MART AYINDA TARİH YAZMALI!

Bilindiği üzere 2014 yılının Mart ayında yerel seçimler yapılacak. Geride 9 ay 25 gün kaldı. Dursunbey’de şimdiki ortama göre Ak Parti’den başka bir partinin ve adayın seçimi kazanması mümkün gözükmüyor. Ak Partili belediye başkanı M. Ruhi Yılmaz 4.cü dönemi için kolları sıvamış durumda. Sayın Yılmaz tekrar aday olabilir ve tekrar seçimi rahatlıkla kazanır mı? Kazanır… Kazanırsa kim kazanmış olur? M. Ruhi Yılmaz kazanmış ve egosunu tatmin etmiş olur… Peki Dursunbey kazanır mı? Dursunbey kazanmaz, kesinlikle kaybeder…

Çünkü; bilim adamları bir kişinin hayatında en fazla 10 yıl verimli olabildiğini kanıtlamışlar. Bu kanıttan yola çıkar isek, sayın Yılmaz’ın Dursunbey’e verebileceği her hangi bir şey yoktur. Şayet tekrar seçilse bile “Salla başını al maaşını” esprisinden öteye gidemeyecektir. Detaylara girerek haberin özünü zedelemeyelim.

dursunbey sümeyye başbakan

DURSUNBEY 2023’Ü ESKİ HAMAM, ESKİ TAS İLE Mİ KARŞILAYACAK?

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimler sonrası haber ajansları şöyle yazacak: “Dursunbey’de Ak Parti M. Ruhi Yılmaz ile tekrar kazandı…”

Peki bu başlık ve bu sonuç Dursunbey’i kurtarır mı? Ak Parti genel merkezini ve ilçe teşkilatını memnun eder mi? Ak Parti ilçe teşkilatı çıkıp göğsünü gere gere “Gördünüz mü yine kazandık!” diyebilir mi? Yoksa Ak Partililer sevinçlerinden “Oh yine kazandık” diye 40 gün 40 gece şenlikler düzenleyebilir mi?

Dursunbey ruhinin kızı

AK PARTİ DURSUNBEY’DE AYNI KADROLAR İLE KAZANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR…

Ak Parti Dursunbey ilçe teşkilatı “Nasıl olsa yerel seçimler torbada keklik. Yine eşek yüküyle oy alacağız” diye heveslenip durmaktadır. Ancak bu kez Dursunbey’in onların bu rehavetlerine sürpriz yapacak, hatırlatalım. Ak Parti Dursunbey ilçe teşkilatının yerel seçimleri kazanabilmesi için önünde tek bir seçeneği vardır, onun dışındaki seçenekler seçimi kaybetmelerine neden olacaktır.

Ak Parti Dursunbey ilçe teşkilatı, Balıkesir’de ve Dursunbey’de tarih yazarak, Dursunbey’de belediye başkanlığına ilk kez bir bayan aday göstermelidir. Bu aday da Sümeyye Oktay hanımefendi olmalıdır. Ak Parti Dursunbey ilçe teşkilatının bu isimden başka tutunacak dalı (kamuoyu araştırmalarına göre) yoktur.

Sümeyye Oktay hanımefendi belediye başkanlığı için biçilmiş kaftandır. Referansları ve destekleri yüksektir. Dursunbey’de Ak Partiye rekor oy getirir (yüzde 90 civarı oy alacağı hesaplanıyor. Bu oran Türkiye rekoru olur), seçildiği zaman da Ak partinin yüzünün AK’ı olur, Dursunbey’e önemli hizmetler yapar. Sümeyye Oktay’ın Dursunbey’e kazandıracağı avantajlar saymakla bitmez.

Zaman gurur, kapris, ince ve şahsi hesaplar zamanı değil, sağduyu ile Dursunbey’in menfaatlerini düşünme, koruma ve kollama zamanıdır.

DURSUNBEY’İN KADERİ BİR KAÇ KİŞİNİN TASARRUFUNA, GURURLARINA, İHTİRASLARINA, KAPRİSLERİNE VE ÇIKARLARINA TERKEDİLMEMELİDİR

Dursunbey nüfusu ile, ekonomisi ile, sosyal hayatı ile can çekişmekte, göç olanca hızıyla devam etmekte, bazı yöneticiler şahsi çıkarları peşinde koşmakta, bazı BM üyeleri ve bazı Ak Partili geçinenler ihale ve rant peşinde koşmakta, Dursunbey’i ve halkı düşünmemektedirler. Halk derdini anlatacak yönetici bulamamakta, kendini idareci sananlar burunlarından kıl aldırmamaktadır. Bu gidişat hayra alamet gidişat değildir. Bu gidişat Dursunbey’in kaderi değildir. Bu çizgi, bu anlayış, bu zihniyet değişmelidir.

Ak Parti ilçe teşkilatı saltanat devam etsin düşüncesinde devam eder ve kamuoyunun “Dursunbey tarihinde ilk kez bayan belediye başkanımız olsun” taleplerine sırtını döner, Sümeyye hanımefendiyi yok sayar ise Dursunbey’e en büyük kötülüğü yapmış olacak ve seçimlerden hüsranla ayrılacaktır.

dursunbey yerel medya

YEREL MEDYA BARONLARI HAYDİ GÖREVE… İŞTE SİZE HABER, İŞTE SİZE PARA!

43 yıllık mesleki tecrübelerimizle “Dursunbey Meseleleri”ne kafa yormaya devam ediyoruz ve yerel medyanın da bu çabalar da tuzu olmasını arzu ediyoruz. Sümeyye Oktay hanımefendiye gidin, röportaj yapın, haber yapın. Ak Parti ilçe başkanına gidin, görüşlerini alın, haber yapın. Bu haberleri genel medyada paylaşın. Sizlere garanti veriyoruz bu haberler büyük ilgi görecek ve sizler de önemli paralar kazanacaksınız. “Dursunbey tarihinde ilk defa bayan belediye başkanı istiyor” başlıklı haberler sizlere büyük sükse sağlayacaktır. Yerel medyadan Dursunbey’in menfaatleri için ellerini taşın altına koymaları bekleniyor.

dursunbey hayal

SÜMEYYE OKTAY HANIMEFENDİ DE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYABİLMELİDİR…

Dursunbey kamuoyunda (özellikle bayanlar arasında) yaptığımız araştırmalar bayan aday ve Sümeyye Oktay üzerinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Sümeyye hanımdan da adaylık işaretlerini vermiştir. Ak parti camiasında bilinir ve sevilir olması, anne ve babasının siyasi deneyimleri ve başarıları, kendisinin sosyal aktivitelerinin yüksek olması, Ak Parti ilçe kadın kolları başkanı olarak 6 yıl boyunca siyasi havayı teneffüs etmesi artılarıdır, avantajlarıdır. İyi ve temiz bir aile hayatı vardır. “Ruhi’nin kızı” olarak babası gibi Dursunbey tarihine damga vurabilmelidir.

Sümeyye Oktay’ın kamuoyunun talep ve beklentilerini dikkate alarak düşünce ve kararını “basın toplantısı” yaparak kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

NOT: Sümeyye Oktay hanımefendi 7 Temmuz 2013 tarihine kadar kamuoyuna kararını açıklamalıdır. Susma hakkını kullanabilir ancak Dursunbey halkının bunu da değerlendirebileceğini dikkate almalıdır. Bu tarih talebinin nedeni de şudur: Dursunbey ilçesinin artık kaybedecek bir günü dahi yoktur. Dursunbey’in kaderi hiç kimsenin keyfine veya dudağının arasından çıkacak söze bağlı değildir ve olmayacaktır.

Araştırma/Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.