Sarı Hocanın adı Afrika’da yaşayacak…

dursunbey sarı hocaya sahip çıktı

“Dursunbey Panayır seyahatnamesi” başlıklı haberimizde Cansuyu Derneği Dursunbey temsilciliğinin panayırdaki çalışmalarından söz etmiş, temsilciliğin panayır içindeki çalışmalarını gözlem altında tutmuştuk.

“Sarı Hoca efendi adına Afrika’da su kuyusu açıyoruz” amacına yönelik olarak açılan stantta 5 günlük panayır boyunca yoğun bir çalışma sergilendi. Panayır boyunca yoğun çalışma sergileyen dernek temsilcileri amaçlarına ve hedeflerine ulaşmış mıydı? Kuyu açılacak mıydı? Sarı Hoca efendinin adı Afrika’da yaşayacak mıydı?

Cansuyu Derneği Dursunbey temsilcilerinden Fatih Karaca ile konuyu görüştük ve aldığımız bilgiler şöyle: Panayır organizasyonunda hedef aşıldı. Afrika’da bir kuyu açmanın bedeli 7 bin lira civarında. Temsilcilik panayır organizasyonundan 10 bin liraya yakın gelir elde etti. Hedefin aşılması nedeniyle Afrika’da Hoca efendi adına 2.ci kuyunun açılması düşünülüyor. Şartlar el verir ve ikinci kuyunun bedeli temin edilirse ikinci kuyunun açılması gerçekleştirilecek. Afrika’da su kuyusu açmanın süresi ise 6 ila 9 ay arasında değişiyor. Ancak Cansuyu Derneği genel başkanlığı şartları zorlayarak bu süreyi öne aldırmaya çalışacak.

Fatih Karaca panayır organizasyonunda yaşadıkları sürecin ayrıntılarını da bizimle paylaşmadan edemedi. Anlatılanlar ilginçti. Dinleyelim:

“Standımızda 5 gün boyunca 30 civarı hanım kardeşimiz gönüllü olarak yer aldılar. Ayrıca değerli ağabeylerimizin çocukları veya torunları bu organizasyonda gönüllü olarak yer aldılar. Hanım kardeşlerimiz hiçbir ücret almadan organizasyonun yükünü çektiler. 10-12 yaşlarındaki kardeşlerimiz aldıkları harçlıkları organizasyona bağışlayarak bizleri duygulandırdılar. Başta hanım efendi kardeşlerimiz olmak üzere bu organizasyona emeği geçen, ilgi gösteren ve destek veren tüm kardeşlerimize ve hemşerilerimize Cansuyu Derneği adına teşekkür ediyoruz. Zaman zaman hiç ummadığımız hemşerilerimizden önemli yardım ve destekler aldık. Dursunbey’in yetiştirdiği önemli din alimlerinden olan rahmetli Sarı Hoca efendimize vefa borcumuz ödeyip, adını Afrika’da yaşatabilirsek ne mutlu bize.”

Dursunbey Fatih Karaca

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.