Sosyal Market sistemi nasıl çalışıyor?

Dursunbey’in gündeminde olmayan ancak, belediye başkanı M. Ruhi Yılmaz’a ödül kazandırması ile dikkat çeken Dursunbey Belediyesine ait sosyal marketi yerinde inceledik ve görevliden bilgiler aldık.

30 Ekim günü ziyaret ettiğimiz sosyal markete gittiğimizde görevli arkadaşa (daha önceden tanışıklığımız olması nedeniyle) “Ben ihtiyacım olan bir şeyleri alıp gitmek istiyorum, her hangi bir sakıncası var mı?” diye sorduk.

Görevli arkadaş “Olur mu öyle şey ya Ahmet abi. Fişin varsa alırsın” dedi.

“Peki Yunus buradan her hangi bir vatandaş ihtiyaç maddesi almak isterse ne yapması gerekiyor, bize anlatır mısın?” diyerek konuya girdik. Görevli arkadaş konuyu bilebildiği kadarı ile şöyle anlattı:

-İhtiyaç sahibi kişi önce sosyal marketten yararlanmak için bir dilekçe ile belediyeye müracaat edecek.

-Dilekçe ile başvuru sonrası belediye kişiye bir form verecek ve kişi bu formu muhtar, banka vb. kurumlardan (durumu uygundur) diye onaylatacak.

-Kişi bu formu doldurduktan sonra belediyeye iletecek. Belediye kişinin durumunu inceledikten sonra sosyal marketten ne şekilde ve ne kadar yararlanabileceğine karar verecek.

-Burada en önemli husus, müracaat sahibi kesinlikle herhangi bir yerden maaş almamış olacak.

-Belediye kişinin müracaatını onayladıktan sonra, kişi ihtiyaç maddesi almak istediği zamanlarda belediyeye giderek kendisine bir fiş alacak. Bu fişin üzerinde kişinin alışveriş yapabileceği miktar puan olarak belirtiliyor. Mesela fişin üzerinde 25 puan yazıyorsa, ancak 25 puana kadar çeşitli ürün alabiliyor. (Okurlarımızın konuyu daha iyi anlaması açısından şöyle izah edelim: Örneğin 25 puan, 25 TL. demek. Örneğin raftaki bir ürünün değeri 5 puan ise, elinizdeki fiş ile 5 ürün almanız mümkün.)

Soruyoruz: Ürünler ne şekilde temin ediliyor?

-Gıdaları belediye alıyor. Diğer giysi, ayakkabı vb. ürünleri genellikle hayırsever vatandaşlar sosyal markete hediye ediyorlar. Giysi vb. ürünler de fiş konusu fazla önemsenmiyor. Vatandaşın ihtiyacı durumuna göre elimizden geldiğince kolaylık göstermeye çalışıyoruz.

Soruyoruz: Sosyal marketten yararlananların herhangi bir sayısı var mı?

-Kesin rakamlar belediyede vardır ama benim bilebildiğim kadarı ile 100-120 civarı kişi sosyal marketten yararlanıyor. Yalnız bu kişilerde sürekli yararlananlar var, bir de aralıklı yararlananlar var. Bu duruma belediye karar veriyor.

(Ahmet Erdoğan özel haber)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.