Sosyal medyada Dursunbey’liler!

Sosyal medyaya özellikle Facebook’a milyonlarca insan üyedir. Milyonlarca insan, yüzlerce, binlerce arkadaşıyla hemen hemen her gün bir şeyleri paylaşır. Genelde insanlar hazır şablonları duygu ve düşünceleri doğrultusunda kullanmayı tercih ederler.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte doğal olarak olarak sosyal medyadaki paylaşımlar da artış gösterdi. Paylaşımların çoğu bilgi kirliğinden ibarettir.

Biz bu süreçte sosyal medyada Dursunbey’lilerin neler yaptıklarını araştırdık. Bu araştırmamızda özellikle Dursunbey’li paylaşımcıların genelde “bireysel görüş beyan etmekten” kaçındıkları dikkat çekiyor. “Ben demedim, o dedi. Döveceksen git onu döv” tarzı paylaşımların ağırlıkta olduğu gözleniyor. Bunun yanında paylaşımları dikkatle takip eden, ancak topa hiçbir şekilde girmeyen “sessiz bir çoğunluk” da araştırmalarımızda yer aldı.

Gerçek veya takma kimlikle de olsa her paylaşım “doğru veya yanlış” saygıdeğerdir ve medeni bir cesaretin ürünüdür. Paylaşımlara katılırsınız veya katılmazsınız, beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, o size kalmış özel bir tercihtir. Dursunbey için “az veya çok” bir şeyler söyleyebilen tüm paylaşımcıları medeni cesaretlerinden dolayı kutluyoruz.

suskun

SUSKUN KİM YA?

SUSKUN: Yaklaşık 2 yıl önce kurulan “Dursunbey Özgür Düşünce Platformu”nun kurucusudur. Takipciliği ve eleştiri dozu yüksektir. Yazılarındaki her kelimenin ilk harfini büyük harf olarak kullanması ile dikkat çeker. Suskun’un kim olduğu hep merak edile geldi. Herkesin içinde olan, herkesin bildiği, tanıdığı bir isim olmasına rağmen kişilerin ön yargıları nedeniyle göremedikleri ve görmezden geldiği Dursunbey sevdalısı bir isim. Zaman zaman kimliğini açıklamak istemiştir ancak biz böyle kalmasının daha uygun olacağını düşündüğümüz için, Suskun kimliği ile yazmaya devam etmektedir.

NİHAT AÇIK ESTETİĞİ OLAN GOLLER ATIYOR!

NİHAT AÇIK: Sosyal medyanın en dobra isimlerinden biri. Eleştirilerini damardan yapar. Yazıları ile teknik bir oyuncu izlenimini verir. Sorunları az olan bir Dursunbey hayal eder, hizmet diye yapılanların çoğunun ciddi olmadığına ve göz boyalamaya yönelik olduğuna vurgu yapar.

GİTMEK Mİ ZOR, KALMAK MI ZOR!

EMRE YILAZER: Gurbette olanların Dursunbey’i özlediklerini, izinli zamanlarında Dursunbey’e gittiklerinde ise gurbetteki hallerine şükrettiklerine vurgu yaptı. Dursunbey’deki göç hareketlerine karşı duyarlı bir arkadaşımız olarak dikkat çekiyor.

DURSUNBEY’DEKİ GÖÇÜN NEDENİNİ BİLMEYEN ADAM!

AHMET KUYUCU: “Bandırma’ya göç eden Ahmet Kuyucu geri döndü” başlıklı videosu yayınlandı. Dursunbey’de 2. el eşya ticareti işinin olmadığını, Dursunbey’deki göçün nedenini bilmediğini vurgulayarak “Göçün nedenini başka arkadaşlara sorun” dedi.

SATILIK KERESTE MAKİNALARI

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar bir anlamda “Dursunbey’in fotoğrafı”dır. “Satılık kereste makinaları” paylaşımını gördüğünüzde aklınıza Dursunbey’in ekonomik hayatı gelir. Ayrıca paylaşımcının yakınmalarına baktığınızda ise, Dursunbey gerçekleri ile yüzleşirsiniz.

dursunbey haber

DURSUNBEY HABER “MUHALİF” HABERLER PAYLAŞIYOR!

Dursunbey’i yönetenlerin oturdukları koltukların hakkını verip veremediklerine vurgu yaparak, yöneticilerin değiştirilmesi gerektiğini öne sürüyor. Yaptığı paylaşımlarda genellikle Dursunbey’in genel sıkıntılarını dile getirir. Zannımızca muhalif söylemleri nedeniyle “Başkanın ve iktidarın adamları” grubuna girememiş, kapının dışında kalmış.

köylü asbap

KÖYLÜ AFBAB HEM AĞLIYOR, HEM GİDİYOR!

Köylü Afbab kimliği ile yazan arkadaşımız başka bir ilçede ikamet eden bir hemşerimizdir. Bu arkadaşımızın tek derdi Sakız köyü ile Şenköy’e kadar olan yolun yapılması ve bakımıdır. Feryat eder, figan eder, AKP’liyiz der, oy verdik der, yine vereceğiz der, sosyal medyadaki paylaşımları ile “Ben koyu AKP’liyim” mesajları verir, diğer partileri eleştirir, “Başbakana söyleyelim, Ramazan Bahçavan’dan rica edelim yolumuz yapılsın” der, fakat iktidar bu arkadaşımızın sesine bir türlü kulak vermez.

orhan çalım yeşilkent

ORHAN ÇALIM YEŞİL KENTİN SESİ OLDU…

ORHAN ÇALIM: Tahminimize göre yeşil kentte ikamet eden bir arkadaşımız. Yeşil kentte kıyametler koptu, kimsenin sesi çıkmadı. Biz olayların çoğunu duymuştuk ama ilçede malum medya vardı, halkın sıkıntılarını dile getirir diye biz sessiz kalmayı tercih ettik. Orhan Çalım medeni cesaret gösterip konuyu sosyal medyaya taşıyarak yeşil kent sakinlerinin seslerinin duyulmasına imkan tanıdı. Yeşil kent yönetimi ile Belediye icraatları arasında sıkışan Yeşil kent sakinlerinin sesi olan Orhan Çalım eleştirileri ile sosyal medyada dikkat çekti.

sahici adam

SAHİCİ ADAM AZ YAZIYOR, ÖZ YAZIYOR…

SAHİCİ ADAM: Az yazar, öz yazar bir strateji izliyor. İyi bir kalemi düzgün bir üslubu var. Cümle kurmakta oldukça usta bir kalem. Yazıları beğenilerek okunuyor. Kim olduğu bilinmiyor ancak AK Parti ilçe teşkilatına çok yakın bir isim olarak tahmin ediliyor. Kimliği konusunda herhangi bir merakımız yok. Bizim için önemli olan ne düşündüğü, neleri nasıl gördüğü ve ne yazdığıdır. Kalemi keskin bir arkadaşımız. Yazdıkları Dursunbey gerçeklerini yansıttığı için beğeniliyor.

cemal ergenç

DENİZ KADAR YAĞ ELDE KALDI!

CEMAL ERGENÇ: Cumhuriyet devrimlerine karşı takıntısı ve zaafları var. Fırsat buldukça devrim zamanlarında asılanların mağdur ve mazlum olduğu savını ortaya koyar. Atatürk’e ve Cumhuriyet devrimlerine ince ince dokundurmalar yapar. “Burası dağ başı mı?” ve “Cami duvarına çiş yapanlar” söylemleriyle sosyal medyada gündem oldu. “Biz Erdoğan’a itimat ettik” çıkışıyla Devlet Bahçeli’nin ırkçı ve faşist olduğuna işaret etti. İsimlerinin başına T.C. yazanları koyun ve sazana benzeterek gündem oluşturmaya çalıştı. Gaz vermekle ünlü Balat Gazetesinin “Lafla yemek pişecekse deniz kadar yağı da bizden olsun” gazına gelen sayın Ergenç işler ters gidip “Lafla pişmeyen yemek, icraatla da pişmeyince” deniz kadar yağ elde kaldı!

ahmet savran

SAVRAN ŞÖHRET BASAMAKLARINI HIZLA ÇIKIYOR(DU)!

AHMET SAVRAN: Dursunbey Orman İşletmesinden emekli olduktan sonra sanayide kerestecilik işine başlayan Ahmet Savran AK Parti ve Keresteciler Derneği yönetimlerine girdi. Keresteciler Derneğini temsilen Almanya gezisine katıldı. Eşi ile birlikte hac farizasını yerine getirdi. Ak Parti çalışmalarına fiilen katılıyor, Keresteciler Derneğinde 2. başkan olmasına rağmen çoğu alanda derneği “başkan” sıfatı ile temsil etti. Sosyal medyada özellerini en fazla paylaşan isimlerden biri. Genelde dini öğretileri ve AK Parti yanlısı yayınları paylaşır. Son olarak Dursunbey Keresteciler Derneği başkanlığına aday olan Ahmet Savran’ın seçimi kaybettiği açıklandı.

Araştırma/Haber: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.