STK’lar kapanın elinde kalıyor!

MUSTAFA DAYI (Dursunbey Şoförler Odası Başkanı)

34 yaşında Dursunbey Şoförler Odası bayrağını devir alan Mustafa Dayı 21 yıllık başkanlığı ile birlikte kendisi de 55 yaşına ulaştı. Dursunbey’e siyaset yoluyla da katkıda bulunması umulan ancak Oda başkanlığı dışında aktivitesi gözlenmeyen Mustafa Dayı çok kısa bir dönem aktif siyasetin içinde bulundu. Bu kısa dönem Mustafa Dayı için şanssız bir dönem oldu. Eminbey caddesinde bulunan Şoförler Odasının 470 üyesi bulunuyor.

ŞEREF EĞİNLİ (Dursunbey Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı)

1992 yılında kurulan ve kısa adı DUSİAD olan Dursunbey Sanayici ve İşadamları Derneği’nin kuruluşundan bu yana başkanlığını yapan Şeref Eğinli DUSİAD ile özdeşleşmiş bir isim haline geldi ve DUSİAD “Şeref’in derneği” olarak anılmaya başlandı. 23 üyesi ve lokali bulunan derneğin maddi-manevi her türlü yükünü çeken Eğinli 20 yıllık başkan ve 52 yaşında.

OSMAN KOLUKISA (Dursunbey Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanı)

60 yıllık (1952 doğumlu) yaşamının 19 yılını Dursunbey Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanı olarak geçiren Osman Kolukısa, yeni hal binasının üst katında belediye kiracısı durumunda olan kooperatife Adnan menderes caddesinde yeni bina kazandırarak kooperatifin üyelerine daha rahat hizmet vermesini sağladı. EKK’ya ait binada Esnaflar Odası ve Bağ-Kur irtibat bürosuna EKK olarak yerleşim imkanı tanıyan Osman Kolukısa cefalı başlayan yolculuğun şimdilerde sefasını sürüyor. Döneminde direnmesine rağmen günün şartları içinde Halk Bankası Dursunbey şubesi kapandı. Yıllar sonra Halk Bankası Dursunbey şubesinin tekrar ilçemizde açılmasında önemli katkıları oldu.

OSMAN BAHÇAVAN (Keresteciler Derneği başkanı)

1991 yılında Ahmet Özer’in yönetiminde 2. Başkan olarak Dursunbey Keresteciler, İmalatçılar ve Ambalajcılar Derneği (DUKİAD) serüvenine başlayan Osman Bahçavan, 1997 yılında bayrağı başkan olarak devir aldı. 6+15 olmak üzere 21 yıldır Keresteciler Derneği’nde görev yapan Osman Bahçavan şu an 66 yaşında. 120 üyesi bulunan Keresteciler Derneği şehrimizde yıllardır “hayır kurumu” tarzı çalışması ile dikkat çekti. Protokol toplantılarının değişmez ve aranılan isimlerinden olan Keresteciler Derneği başkanı Osman Bahçavan “en fazla el açılan bir oluşumun” başkanlığını yürütüyor. Yıllardır protokol toplantılarında “Osman bey Keresteciler Derneği olarak katkılarınızı bekliyoruz” isteklerine bizzat şahit olduk. Cami yapıyoruz yardım, ev yandı yardım, hastamız var yardım, okulumuza boya badana lazım yardım vb. konularda kapısı çalınan derneğin Dursunbey’in önünü açacak projelere öncülük etmemesi veya edememesi ilçemiz için önemli kayıp olarak göze çarptı. Osman Bahçavan aynı zamanda Güçbirliği Şirketi’nin de başkanlığını yürütüyor. (Güçbirliği Şirketi hakkında önümüzdeki günlerde ayrı ve özel bir haber ayrıca yayınlanacaktır)

KAMİL SİNCANLI (Dursunbey Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı)

Dursunbey’deki sivil toplum örgütlerinin en çömezi konumundaki (7 yıllık başkan) Kamil Sincanlı, önceki başkan merhum Şerafettin Kahvecioğlu’nun yönetiminde 2. Başkan olarak görev yapıyordu. Şerafettin Kahvecioğlu’nun vefatından sonra ilk seçimlere kadar geçici başkan sıfatı ile görev yapan Kamil Sincanlı 2005 yılındaki seçimleri kazanarak 1100 civarı üyesi bulunan Dursunbey Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın (DESO) başkanlık koltuğuna oturdu. Kamil Sincanlı görevinin 5. yılında Esnaflar Odası’na yeni hizmet binası kazandırmayı başardı. Açılışa Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ü getirmesi de takdir gördü. Ayrıca özel ticari hayatında da önemli çıkışlar yapan Kamil Sincanlı, marketler zinciri oluşturması ile zirveyi zorlamayı sürdürüyor.

NOT: Dursunbey’deki sivil toplum kuruluşları Dursunbey’de ne kadar etkililer veya ne kadar dikkate alınıyorlar konusunu da ayrı bir haber de değerlendireceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.