Suçıktı ölüyor. Farkında değil misiniz?

Halk arasında “severken öldürmek” diye bir tabir vardır.

Dursunbey’in simgesi haline getirilmek istenen Suçıktı mesire yerimizin şu anki durumu bu sözü doğrular nitelikte.

Kimin aklına ne geldiyse, suçıktının orasına-burasına onu yerleştirmiş. Gerekli-gereksiz bir çok tabela, pano, çocuk oyun araç ve gereçleri… Olur olmaz yerlerde metal ve plastik aksamlar.

Suçıktı, doğal ve otantik yapısı nedeniyle ilgi görüp, halkın ilgi gösterdiği bir mekan iken, gidişat “yok olma, yok etme” sürecindedir.

Suçıktı, işletmesini ihale yoluyla alan müstecirler tarafından işletilmektedir. Bu müstecirlerimiz de girdikleri maddi yükün (yıllık 26.000 TL. kiradan bahsedilmektedir) altından kalkabilmek adına akıllarına gelen her bir şeyi rastgele uygulamaktadırlar.

Müstecirler eğer bir takım kurallar koymak, uyarılar yapmak istiyorlarsa suçıktının girişine (şiir panosunun yanına) tüm kurallarını ve uyarılarını yazarak “kardeşim suçıktı’ya gelip oturmak ve dinlenmek istiyorsan, şu şu kurallara uymak zorundasın” mesajını açık ve net olarak verebilirler. Böylelikle vatandaş da girişte tüm kuralları okur, öğrenir, işine gelirse suçıktıya girer, işine gelmezse geri döner gider.

İnsanlar artık bu tür yerlerde metal veya plastik aksamlar görmek istemiyorlar… Rastgele her yere tabelalar asılması da rahatsız edici bir görüntü kirliliği yaratmaktadır. Suçıktıda mümkün olduğunca metal ve plastik aksamlardan kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca da, suçıktı’daki doğal yapı korunmalıdır. Bu anlayış devam ettiği sürece, suçıktı cazibe merkezi olmaktan çıkacak ve sıradan bir çay bahçesi olmaktan öteye gidemeyecektir.

Önerimiz, işletmeciler ile belediyenin ilgilileri “ortak akıl” üreterek, Suçıktının yok oluşuna seyirci kalmamalarıdır.

Bir Yorum var: Suçıktı ölüyor. Farkında değil misiniz?

  1. suçıktı dedi ki:

    Hakikaten yetkililer bu duruma bir çare bulsunlar.Bayramda gezdikten sonra çok üzüldüm.işleten şahıs sadece ona para kazandırsın gözüyle bakıyor herhalde ama orası da kaybolur giderse ne yapacak acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.