Suçıktı şiir akşamlarında SKANDAL!

Suavi Kemal Yazgıç’a Suçıktı’dan saygısızlık!

Suavi Kemal Yazgıç neden “İlginçtir, ilk on sekizini hiç dert etmediğim bu şiir etkinliği ilk kez problematiğime dâhil oldu” demek durumunda kaldı. Bu ülkede herkes istediği saygısızlığı yapma hakkına sahip mi?

* * *

Ve konu hakkında listeden adı silinen Suavi Kemal Yazgıç kendi sitesinden özetle şunları yazdı:

Peki, bu sene ne değişti? “Çağrılmayan Yakup” listeye dâhil edilmiş gibi yapıldı. Sonra da festivalde “kadın” şair “erkek” şair sayısında bir denge tutturulması gerektiği “kanaatiyle” listeden çıkarıldı. Hayatımda bu denli “cinsiyetçi” bir standart duymamıştım doğrusu. Şiir yazmakla yazan kişinin cinsiyeti arasında bu denli sıkı bağlar kuran bu etkinlikte yüzdesel bazda nasıl bir dağılımla karşı karşıya olduğumdan da emin değilim. Ahmet Veske’nin bana beyan ettiği “esbabı mucibe” bu olduğu için sorgulama gereği de duymadım elbette.

Şiir okuyanlar listesine bakılırsa gavurların tabiriyle “fifty fifty” bir dağılım olmadığı da açık. Dolaysıyla Suçıktı 18 yıldır dert etmediğim bir faaliyet ilk kez “derdim” oldu.

Dar alanda kısa paslaşmalarla 19. yılını dolduran bir etkinliğin, durgun ve küçük havuzunda yosunlaşmış suya benzediği canlanıyor zihnimde. Sırf bu konuşmalar için “davetsiz” gitmem gerekirdi belki de Suçıktı’ya. Gerçi kalacak bir yerim olmadığı için zorluk çekebilirdim ama içinde edebiyat, ahlak, yozlaşma ve kirlenme gibi anahtar kelimeler barındıran bir etkinliği Suçıktı’da bizzat bulunmadan anlamak da pek zor olurdu.

Bütün bu dertlerimi Suçıktı Şiir Akşamları’na bir daha çağrılsam da gitmeyeceğime karar verdiğim için gönül rahatlığı ile paylaşıyorum sizinle.

Umarım Dursunbey Belediyesi’nin değerli belediye başkanı bir insanın ismini bu denli rahat silebilen bir organizasyona ev sahipliği yapmakla gurur duymuyordur. İlçesinin diğer işlerini de insanların isimlerini böylesi kolay yöntemlerle silen kişilere “emanet” etmemişlerdir inşallah.

Yoksa Dursunbeylilerin işi çok zor demektir.

http://www.suavikemalyazgic.com/suciktinin-varolmayan-dengesi

SUÇIKTI ŞİİR AKŞAMLARI BÖYLE Mİ ORGANİZE EDİLİYOR?

Belediye eski başkanlarımızdan Mehmet Filiz tarafından oluşturulan “Şuçıktı Şiir Akşamları”nın 19 yılın sonunda sulanmaya başladığına tanık oluyoruz.

Sitem ve eleştirilerden anlayabildiğimiz kadarı ile, Suçıktı şiir akşamlarının organizasyon işleri ehil ellerde değil. Organizasyon işlerinin ehil ellerde olmamasının sonuçlarına baktığımızda ise, Dursunbey’imiz ve onun simgesi haline gelerek Dursunbey ile bütünleşen “suçıktıya vurulan bir darbe” olarak dikkat çekiyor.

Önce davet edilen, daha daveti iptal edilen bir konuğun sitem etmesi gayet normaldir. Buradan ders çıkaracak olan daİlçesinin diğer işlerini de insanların isimlerini böylesi kolay yöntemlerle silen kişilere “emanet” etmemişlerdir inşallah. Yoksa Dursunbeylilerin işi çok zor demektir.” ifadelerinin muhatabı veya muhataplarıdır.

Suçıktı şiir akşamlarına leke süren bu uygulamada “Dursunbey’liler olarak” şu soruları sorma hakkımız olduğunu düşünüyoruz.

-Şiir akşamlarının davetli organizasyonu sorumluluğunu kim veya kimler üstlenmiştir?

-Adı geçen yazar davet edilmiş midir? Davet edildiyse, sonradan adı hangi neden ve gerekçe ile davetliler listesinden çıkarılmıştır?

-Listeden adı çıkarılan davetliye, listeden neden çıkarıldığı yazılı veya sözlü olarak bildirilmiş midir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.