Suçıktı Şiir ve Pilav gününde neler oldu?

Etkinlik öncesi belediye hoparlöründen sık sık yapılan “Ülkemizin önde gelen şairlerinin katılacağı şiir etkinliklerinde halkımıza pilav-ayran ikram edilecektir” anonsları sonrası “Acaba değişen bir şey var mı?” düşüncesiyle uzun yıllar sonra özellikle gitmediğimiz Suçıktı Şiir-Pilav gününe bu yıl özellikle gittik.

suçıktı ahmet

Suçıktı’ya girişte Kaymakam ve Belediye başkanının makam araçlarını mesire alanının ağzına kadar yanaşmış gördük ve makam şoförlerini ayıpladık. Halbuki amirlerini üst tarafta bıraksalar ve onların sağlıkları açısından biraz daha fazla yürümelerini sağlasalar daha iyi olur diye düşündük. Az ilerleyince gözleme yapan teyzeleri gördük, görsel olarak güzeldi. Mesire alanının ortasına gelince açık oturum yapıldığını gördük. Sonuna gelmişiz, konuşmacıların anlattıklarından hiçbir şey anlamadık. Oturum sonunda belediye başkanı program hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra açık hava sahnesi olarak oluşturulan alanda önce bürokratlar çeşitli konuşmalar yaptı, sıkıcıydı. Ardından yerel gençlerimiz şiirlerini amatörce okudular. Program sunuculuğunu yapan Faruk Balcı’nın açılış şiirini okurken Osman Öztunç’a ait “Şeyh Şamil Destanı” isimli şiiri tercih etmesi dikkat çekiciydi. Daha sonra ilçe müftüsünün duası ile pilav-ayran ikramına geçildi. İkram edilen pilav oldukça güzeldi, tam kıvamında yapılmış. Ayranlar fabrikasyon olduğu için her hangi bir değerlendirmemiz olmadı.

İkram sonrası sahne alan Türk Sanat Müziği ekibi bizi uyutacak zannederken, müzisyenler kaliteli müzikleri, solisti nefis yorumları ile bizi kendilerine hayran bıraktılar. Sanatçı kardeşimiz (adını hiç kimse anmadı, o yüzden ismini not alamadık) 4 eser seslendirdi, hepsini video olarak kayda aldık. Program bitimi sonrası solist kardeşimizi başarılı yorumları nedeniyle bizzat tebrik ettik. Gündüz programı sona erince biz de Suçıktı’dan ayrıldık. Akşam programının sıkıcı olacağını tahmin ettiğimiz için o programa özellikle katılmadık.

suçıktı toplu2

SUÇIKTI ŞİİR AKŞAMLARI KİMİN FİKRİ?

Gündüz programında söz alan belediye başkanı M. Ruhi Yılmaz “Mehmet Filiz abimiz belediye başkanı seçildiğinde makamına giderek Suçıktı’da şiir günleri düzenlenmesini talep ettim. O da sağ olsun bu işi başlattı ve biz de bugünlere getirdik” şeklinde bir açıklama yaptı. Ancak bizim bildiğimiz ise, o dönemde şahsımızın da bizzat bulunduğu  Belediye Meclis toplantılarının birinde (toplantı tutanaklarında kaydı vardır) belediye başkanı Mehmet Filiz “Değişik il ve ilçelerde çeşitli etkinlikler yapılıyor. Acaba biz de mesela Suçıktı’da bir şeyler yapamaz mıyız?” sözü üzerine o dönem BM üyesi olan Mustafa Tavşanlı’nın “Suçıktı’da şiir etkinliği gibi bir şey düzenlenebilir, ayrıca halka pilav gibi ikramlar da dağıtılır, bir hareketlenme olabilir” görüşü üzerine bu konu BM tutanaklarına “yapılması” şeklinde geçmişti. Bu konuda belediye eski başkanı Mehmet Filiz’in açıklamalarının konuya açıklık getireceğini düşünüyoruz.

SUÇIKTI ŞİİR-PİLAV GÜNÜ ULUSLARARASI OLABİLİR Mİ?

Konuşmacılardan Adem Turan konuşmasında bol bol herkese teşekkür etti. Ancak etkinliğin uluslararası olması dileği olumlu ve dikkat çekiciydi. Şahsi düşüncemiz; aradan 20 yıl geçmiş, daha Balıkesir iline bile açılamamış bir etkinliği bu anlayışın uluslararası düzeye taşıyacağını düşünmek büyük bir hayalcilik olur.

suçıktı hatıraları

YALAN YOK, PİLAV DA YEDİK, AYRAN DA İÇTİK, ŞİİR DE DİNLEDİK!

Suçıktı şiir-pilav gününde program pilav üstü şiir olması gerekirken, şiir üstü pilav şeklinde geçti. Servis ve temizlik hizmetleri faal bir görüntü verdi. Görevlilerin organizeli çalıştıkları dikkatlerden kaçmadı. Görevlilerin gayretli çalışmaları takdire şayandı. Çünkü yedikleri ve içtiklerinden arda kalanları sağa-sola rastgele atan insanların attıklarını dikkatle ve anında toplayan görevliler günün en takdir edilecek kesimi oldu.

Suçıktı şiir-pilav günü ile ilgili bir çok yorumumuz var ancak değişen bir şey olmayacağı için polemik yaratmaya gerek görmüyoruz. Sonuç itibariyle etkinlik 20 yıl boyunca bir arpa boyu yol alamamış. Her şey eski hamam, eski tas…

Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.