Suçıktı’daki minareyi kim çaldı?

Ramazan ayı öncesi sosyal medyada  “Suçıktı’ya minare yapılması” konusu gündeme geldi. Soysal medyada ilgi gören ve değişik yorumlara neden olan cami konusunda olayın tarafları ve muhatapları da topa girince ortalık oldukça hareketlendi.

İlçemizde yayınlanan yerel bir gazetede “Olmadı başkanım olmadı. Önce müsaade ettiniz sonra kararınızdan döndünüz. Olayı duyan Dursunbey’liler ayıpladılar” başlığı ile çıkan haber, Dursunbey Özgür Düşünce Grubu tarafından sosyal medyaya servis edilince adeta kızılca kıyamet koptu.

Olayın taraflarından biri, (tahminimizce gaza gelerek) belediyede çalışan birinin yönettiği siteye “Tabi ki ilçemiz dağ başı kanunları ile yönetilmiyor. Ülkemizde de, ilçemizde de hukuk var. Herkes yaptığı ile yargı önünde hesap verecek” açıklamasını yapınca, olay yangına benzin dökülmüş gibi oldu.

Bunun üzerine haberi ilk duyuran gazete “Kimseye ısmarlama haber yapmadık. Yaptıran varsa o da sizsiniz sayın Ergenç” diyerek tepki verdi.

Bu arada diğer ikinci muhatap, sosyal medyada konu ile ilgili yer alan görüş ve düşünceleri bire bir cevaplama gayreti içine girdi.

Sosyal medyadaki yorumlar hızla sürerken, birinci muhatap pabucun pahalı olduğunu görünce Ne cami duvarına işeyenlerle çiş yarışına girerim, ne de köpek dişleri benden uzunlarla ağız dalaşına girerim” diyerek kısa yoldan çark etmeyi tercih etti.

Birinci muhatabın kullandığı “İlçemiz dağ başı kanunları ile yönetilmiyor, cami duvarına işemek, köpek dişleri” gibi ifadelere sosyal medyada sıkça vurgulamalar yapıldı.

Birinci muhatabın ifadelerine, ikinci muhatap sosyal medya üzerinden Cami duvarına pisleyen demişsin. Biz cami duvarına pislemeyiz olsa olsa camileri gül suyu ile yıkarız. Sen benim kaç tane camiye ne yaptığımı öğren, ondan sonra yaz bunu” diyerek birinci muhataba göndermelerde bulundu.

Ve sonradan yangın birden söndü ve taraflar (ne olduysa) minare konusunu gündemden düşürdüler.

BU KADAR ATEŞLİ TARTIŞMALARDAN SONRA HALK MERAK EDİYOR:
SUÇIKTI CAMİSİNE MİNARE OLACAK MI, OLMAYACAK MI?

O günlerde sitemiz hazırlık aşamasındaydı. Konuya sosyal medya üzerinden görüş beyan ettik, yorumlar yaptık. Ancak bu arada bu konuda iyi bir haber dosyası da hazırladık, araştırmalar yaptık. Bu dosyanın yanında halkın nabzını yokladık, görüşlerini not aldık. Derlediğimiz bilgiler özetle şu soruları ortaya çıkardı:

-Atılan minare yapım adımı yasal mıydı, yasa dışı mıydı? Bu konuda herhangi bir yasal müracaat veya işlem yapılmış mıdır?

-Bu kadar ateşli ve sert tartışmalardan sonra Suçıktı camisine minare yapılacak mı, yapılmayacak mı?

-Yapılacaksa neden yapılacak? Yapılmayacaksa neden yapılmayacak?

-Kamuoyunda “Taraflar bir büroda gizlice buluşarak anlaştılar, olay kapandı” söylentileri dolaşmaktadır. Bu söylentiler doğru mudur, yoksa halk tarafından çıkarılan dedikodulardan mı ibarettir?

(Ahmet Erdoğan özel haber)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.