Tavukçuların tavuklarına kışt dedik!

dursunbey tavukhaneler

Dursunbey ilçesi genellikle ormanları, keresteciliği ve hayvancılığı ile bilinir. Ancak ön planda olmayan tavuk yetiştiriciliği sessiz bir sektör olarak dikkat çekiyor. Araştırmacı gazetecilik olarak bu kez Dursunbey ilçesindeki tavuk yetiştiriciliği sektörünü büyüteç altına aldık. Pembe köşk tabir edilen alanda konuşlanan tavuk yetiştiriciliği hakkında yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz bilgiler özetle şöyle:

-Bu bölgede Osman Eğin, Sekmenoğlu ve Koçbal şirketinden oluşan 3 büyük çaplı tesis var. Bu tesislerin toplam kapasitesi dönem itibariyle 180 bin hayvan civarında. Bu tesisler özel bir firmaya yetiştiricilik yapıyor. Firma yetiştirilecek hayvanları bakıcı firmalara teslim ediyor. Aradan 40-45 gün geçtikten sonra teslim ettiği hayvanları yetiştiriciden geri alıyor. Firma ayrıca yem ve veterinerlik desteği veriyor.

-Yetiştiricilik yılda ortalama 6 dönem yapılıyor. 1 dönemde toplamda 190 bin civarı tavuk yetiştiren yetiştiriciler yıllık ortalama 1 milyon 140 bin civarı tavuk yetiştiriciliğini gerçekleştiriyorlar.

-Gelelim “Yetiştiriciler bu işten ne kazanıyor?” sorusuna. Kazanç durumu tavukların bakım performansına bağlı seyrediyor. Tüketilen yemin ete göre oranı hesaplanıyor ve bu orana göre kazanç durumu ortaya çıkıyor. İlgililer kazanç oranında ölüm oranının da etkili olduğunu vurguluyorlar. Ayrıca zaman zaman zarar durumu ile karşı karşıya kalındığını belirtiyorlar. Özetle kar-zarar ortaklığı gibi bir durum.

-Bölgede 85 bin tavuk kapasiteli 3 tane tavukhanesi bulunan Sekmenoğlu Tavukçuluk bu işi devlet desteği almadan kendi imkanları ile yapıyor. 2 ortaklı 63 bin tavuk kapasiteli Koçbal şirketi 1 milyon 354 bin liralık projeye karşılık 814 bin liralık hibe desteği alıyor. Şirket yetkilisi Neşat Koç proje haricinde, projeye girmeyen işler için 600-700 bin liralık ek bir harcama yaptıklarının altını çizdi. Osman Eğin’e ulaşamadığımız için kendisinden her hangi bir bilgi edinemedik.

dursunbey üç ayaklı tavuk

-2000 yılından bu yana tavuk yetiştiricilik işiyle uğraşan Mustafa Sekmenoğlu “Tavuk yetiştiriciliği bizim kaderimiz oldu. Bu işten kurtuluş yok” diye özetliyor içinde bulundukları durumu. Geçen yıl vefat eden kardeşi Ahmet Sekmenoğlu’nun 7 ayrı tavukhane kurmayı hedeflediğini, ancak ani ölümü sonrası bir tavukhanenin kaba inşaat durumunda kaldığını öğreniyoruz. Mustafa Sekmenoğlu Dursunbey’deki tüm yetiştiricilerin aynı firma ile çalıştığını, daha önce çalıştıkları firmanın iflas ettiğini, kendileri dahil, diğer yetiştiricilerin o firmadan alacaklı olduklarını dile getirdi.

-Tavukhanelerde yaptığımız araştırmalarda görevli bakıcıların düşük ücretler aldıkları dikkatimizi çekiyor. (Çalışanların bu konuda her hangi bir yakınmaları veya şikayetleri olmamıştır. Biz söylenen rakamları kendimizce değerlendirdik. Lütfen çalışanlara bu konuda tavır alınmasın)

-Burası önemli bir ekonomik bölge haline gelmesine rağmen, belediyenin çöp bidonu haricinde her hangi bir hizmeti olmadığını gözlemliyoruz. Ulaşım yolları yağmur sonrası adeta çamur deryası. Araçlar bazı yerlerde çamura saplanıp kalıyorlar. Tavukhane sahipleri ile belediye ortaklaşa hareket edip, bu yollara acilen çözüm bulmaları gerekiyor.

Araştırma/Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

dursunbey koçbal tavukçuluk

dursunbey sekmen tavukçuluk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.