USTALARIMIZA SELAMLAR… O hep USTA kaldı…

Mesleğimiz ve yaşımız gereği Dursunbey’in 30 yıllık tarihini yakinen bilenlerdeniz.

Malum günümüz teknoloji çağı, bilgisayar çağı.

Dursunbey’de 20 yılını bilgisayar işine vermiş, onlarca çırak ve usta yetiştirmiş; yetiştirdiği çıraklar usta olmuş, o ustaların çırakları olmuş, bilgisini esirgemeyen, bereketli bir arkadaşımızdan ve dostumuzdan bahsedeceğiz sizlere.

Adı ERKAN BAL… ERK Bilgisayar Hastanesinin sahibi…

20 yıl önce (1996) ikinci el olarak aldığı bilgisayara merak salıp, “yap-boz” yöntemiyle bilgisayar ustası olan bir arkadaşımız. Onlarca çırak-usta yetiştirdi. Mesleğini sürekli birileriyle paylaştı. Bir çok okullu veya çok bilmiş geçinenlerin çözemediği bilgisayar sorunlarını çözdü ve bilgisayarları çalışır hale getirdi.

“Haberini yapmayı düşünüyoruz” dediğimizde “Gerek yok. Bizi bilen bilir” diyecek kadar da mütevazi. Oysa piyasada “Bilgisayarcıyım” havasında gezenleri gördükçe bu arkadaşımıza hep kızmışızdır. “Arkadaşım bilgini, emeğini kuru bir teşekküre, kuru bir Allah razı olsun’a satma. Bilginin ve emeğinin karşılığı ve hakkı ne ise al. Sonra sana enayi derler” desek de, “Bizim öbür dünyaya yatırım yapacak başka gücümüz yok. Bırak onlar da bizim sadakamız olsun” der, bizi susturur.

Neyse lafı fazla uzatmayalım. Bakalım ustaların ustası Erkan Bal, 20 yıllık süreçte neler yaşamış, şimdi onu dinleyelim:

erkan bal erk bilgisayar

BİZİM USTALAR – BİZİM ÇIRAKLAR

“Bundan 20 yıl kadar önce ilk bilgisayar sahibi olduğumda “tanışmamız daha öncedir” herkes gibi bende acemilik çekmiştim. Sürekli okuyarak, çevremdeki birkaç dosta sorarak ve bilgisayarı yoğun olarak kullanmaya devam ederek kendimi geliştirdim.

Bilgisayarla profesyonel olarak ilgilenmeye başladığımda bizi teşvik eden o zamanın kaymakamı Sn. Sadrettin Karahocagil’di. Buradan seslenip kulaklarını çınlatayım. Aynı dönemde bizimle birlikte çalışan Hüsnü Çakmak abimizin de Dursunbey’de bilgisayar kültürünün yayılmasına sayısız katkıları olmuştur.

Okuduğumuz onlarca kitap dışında Balıkesir’den Hasan Cengiz Sarıca “Hcs”ninde ilk zamanlarda çözemediğimiz bir çok problemde katkısını görmüşüzdür.

Biz de bir çok mesleğin aksine bilgisayar ustalığımızı paylaşım felsefesine dayanarak hiç kimseden saklamadık. O süreçte ilçemizde bilgisayar tek tük yayılırken derme çatma okul sıraları ve masalarda onlarca genç insana bilgisayar eğitimi vermeye gayret ettik.

O günlerde Dursunbey’de bilgisayar eğitimi adına bireysel ya da kurumsal hiç bir çaba ve paylaşıma yönelik bilgi birikimi yoktu. Keresteciler Derneği ve Düsiad’ın tahsis ettiği salonlarda genç arkadaşlarımıza bilgisayar konusunda yetkin olabilecek düzeyde bilgilerimizi ilettik. Buradan her iki derneğe de teşekkür etmek isterim.

Bu dönemde gençlerin dışında çocuklar ve yaşlılar da seminerlerimize katıldı. Bir çok memur öğretmen arkadaşımız bu paylaşımımıza gönüllü katılarak bilgi sahibi oldular. Bulundukları işyerlerinde itibar gördüler ve sivrildiler. Bir çok genç o gün değilse bugün bir iş sahibi oldular bu bilgileri sayesinde.

Seminerlerde yetişen elemanlarımızdan en küçüğü ve en sempatiği olan Hüseyin Gürman “namı diğer CLS Hüseyin” o yaşta tüm masaları dolaşıp herkese bilgisayar derslerinde yardım etmesinin yanısıra Kütahya’da TEK’in arıza yapan bilgisayarını 10 yaşındayken tamir edip kahraman olmuştu.

Yine o dönemlerde yetişen çıraklarımızdan Ahmet İpekçi kişisel yetenekleri ve performansı sayesinde kısa zamanda mesafe aldı ve ikinci bilgisayarcı olarak Dursunbey’de hizmet vermeye başladı. Yine en sevdiğim çıraklarımdan Ekrem Gürman ve Hasan Gökmenoğlu oldukça başarılı performanslar sergilediler.

Ekrem deri sanayiinde görev alırken Hasan hem işe girdiği hükümet konağında hem daha sonra gittiği askerde kara kuvvetleri bünyesinde bir çok İstanbul’lu firmadan gelmiş çıraklar arasında bilgisayar konusunda yetkinliği yüzünden birinci seçilerek görevlendirilmişti.

Birlikte zaman geçirdiğimiz bilgilerimizi paylaştığımız arkadaşlarımızdan Ramazan Çolban‘da eğitim camiasında bilgisayar kullanımının yayılması ve sorunların çözülmesine yardımcı oldu.

Aynı şekilde yetiştirdiğimiz gençlerden bazıları “Emin Hoca” Halk eğitim kurslarında öğretmenlik bile yaptılar.

İlk internet kafeler açılırken Ufuk Tuzcu kardeşimizin de bizimle birlikte attığı adımlar ilçemizde internet kullanımının yaygınlaşmasına yol açtı. Dostlarımızla bir çay bir bisküviye servis ücreti alarak yaygınlaştırdığımız bilgisayar sektörünün bu denli halka yayılmasında bu kardeşlerimizin hepsinin emeği vardır.

İlçemizin en meraklı ve aktif gençlerinden Cemal Ergenç‘in Bursa’ya bile bilgisayar satmamıza katkıları olmuştur. Kendisi bugün ilçemizin en iyi internet kafelerinden birine sahiptir.

Son dönemde açılan kafelerden DUBİM- İNTERCOM- MERCAN- YAKAMOZ- TURUNCU-NOKTA- MARTI- ÇAĞRI adlı kafelerde bir çok konuda eleştirilmelerine karşı bilgisayar okur yazarlığı konusunda ilçemizde olumlu görevler üstlenmektedirler. Aslolan bu kurumları eleştirmek mümkün olsa kapatmaya çalışmak değil hizmetlerini OYUN’dan kültürel alana doğru yönlendirmektir.

İlçemizde yetişmiş olmasa da yazılım alanında atılım yapan ve Dursunbey’de attığı ilk adımlarını gördüğümüz Neşet Yavuz beyi de takdirle anıyorum. Ayrıca ilçemizin genç politikacılarından Özcan Savur‘un da (başkanı olduğu dönemde) Ziraat Odası bünyesinde birkaç genç bilişimciye iş vererek bu genç kardeşlerimizin performanslarını sergilemesine olanak tanımıştır. Takdir edilmesi gereken örnek bir çaba göstermiştir.

Yıllar önce biz ilçemizde bilgisayar adına ilk adımları attığımızda bir çok insan bize deli gözüyle bakmış ve bazen bunu yüzümüze söylemekten bile çekinmemiştir. Oysa aradan geçen yıllar sonunda bu sözü söyleyenlere de bilgisayar satmışızdır. Bugün ilçemizde bilgisayar kullanan bir çok deli:) takdir görmektedir.

Dün sakınmadan çekinmeden bilgilerimizi paylaşırken söylediğim bir söz vardı. “Bolu-Mengen’in ahçıları meşhursa bırakın Dursunbey’in de Bilgisayarcıları meşhur olsun.” Bu gün ilçemizde bilgisayar okur yazarlığı oranının Balıkesir’in birçok ilçesinden geri olmadığı aksine önde bile olduğunu bir çok Dursunbey’li gencin ÇML bünyesine Bilgisayar bölümünün de eklenmesi sayesinde bu mesleğe yöneldiğini görmekle bir kıskançlık değil sevinç yaşıyoruz.

Ülkemizin bir çok alanda yaşadığı geri bırakılmışlığı ve ataleti aşmasında bu gençlerin olumlu katkıları olacaktır. Nitekim sonraki yıllarda ilçemize gelen bilgisayar öğretmenlerinin de katkılarıyla köylerimize doğru bilgisayar okur-yazarlığı hızla yayılmaktadır. Bunda devletimizin bilişime verdiği önemi tabana yaymak istemesinin de katkısı büyüktür.

İlçemizde pıtırcık gibi, yerden mantar biter gibi bitip yayılan gelişen ve çoğalan bu gençlere tek tavsiyem önceki yıllarda başka alanlarda da olduğu gibi kendilerini Dursunbey’le kısıtlamamaları, ufuklarını daha uzağa Türkiye’ye hatta Avrupa’ya dikmeleridir.

Genç arkadaşlarım Dursunbey’in müzmin hastalığına kapılmayın, birbirinizin yaptığı işleri taklit etmek yerine yeni iş sahaları yeni iş imkanları arayın! Gelişin, kendinizi geliştirin ve dünyayı değiştirin. Dünyanın yeni bir değişime ihtiyacı var ve bu değişimde Türk gençlerinin de rolü olacak. Neden o gençlerden biri de siz olmayasınız?”

Haberimizi ilginç bir not ile kapatalım. Erkan Bal, Dursunbey tarihinde (iktidar partisine mensup iken) Belediye Meclis Üyeliğinden istifa edip, sine-i millete dönebilen TEK kişidir.

erkan bal istifa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.