Yalan söylüyorsam ekmek çarpsın!

Türk geleneğinde ekmeğin ayrı bir yeri vardır. Ekmek üzerine çeşitli saygı tanımlamaları vardır.

“38.500 nüfusu olan Dursunbey’de günlük kaç ekmek üretiliyor?” diye merak ettik, araştırdık ve ilginç bir sonuca vardık.

Dursunbey’de ekmek üreten 11 fırın var. Bunların 4’ü kara fırın tabir edilen fırınlardan. Yani ekmekler tamamen odun ateşiyle pişiriliyor. Diğer 7 fırın teknolojiye uygun yöntemlerle ekmek üretimi yapıyor.

Fırıncılara “Sizin fırında günlük kaç ekmek üretiliyor?” diye sorduk, fırıncılar “Duruma ve zamana göre 1500-2500 arası” diye cevapladılar. Başka bir fırıncı ise “Abi Dursunbey’deki fırınların günlük ekmek üretimi toplam 10 bin civarıdır. Yüksek rakam söyleyenler, sallıyordur” diye bizi uyardı.

EKMEK ÜRETİM İŞİNİ USTALARA DA SORDUK…

Ekmek üretimi hamurcu, kürekçi, pişirici, çırak, tezgahtar gibi ünvanlara sahip ustalardan ve emekçilerden oluşuyor. Kaliteli bir ekmek için her aşamada zamanlama çok önemliymiş. Ustalara “Dursunbey’de neden örneğin İstanbul, İzmir, Bursa’daki gibi kaliteli ekmek üretilmiyor. Havasından mı, suyundan mı?” diye sorduk. Ustalar “Abi sen ne kadar iyi usta olursan ol, ne kadar kaliteli un veya malzeme kullanırsan kullan, aşamalardan her hangi birinde, her hangi biri işi savsaklar, iyi zamanlama yapamazsa o günkü ekmekte istenilen kalite olmaz. Ustanın, çalışanın hakkını vermezsen, o da işin hakkını vermez ve ortaya düşük kaliteli üretim çıkar. Olayın özü budur.” dediler. Ustalara çalışanların maaş durumlarını sorduk. Asgari ücretin az üzerinde olduğunu söylediler. Ayrıca Dursunbey’de genellikle fırın sahiplerinin kendilerinin çalıştıkları, eleman çalıştırmaya pek yanaşmadıkları vurgulandı.

Dursunbey’in sürekli göç vermesi fırıncıları rekabete zorlamış. Müşteri çekebilmek için ekmekte ve unlu mamüllerde çok çeşitliliğe giden fırıncılar, fırınlarında simit, poğaça vb. ürünlere de yer veriyorlar. Hatta bunun yanında baklava vb. tatlı çeşitlerini bulunduran fırınlar olduğunu da gözlemledik. Fırıncılar rekabeti çok çeşitlilikle sürdürürken, kalite ekmek üretimini önemsemedikleri dikkat çekiyor. Çok üretim, çok kazanç ilkesi içinde çalışan fırıncılarımız ekmekte çok çeşitliliğe gittiler ama nedense kaliteyi unutmuş görünüyorlar.

DÜNYANIN EN ZOR İŞİ EKMEK ÜRETİMİ!

Fırın çalışanı olmak dünyanın en zor işlerinden biri. Allah’ın her günü genellikle gece saat 02-03 sıraları işe başlamak, gün aydınlanmadan ekmeği vitrine çıkarmak zorundasınız. Hafta sonu tatiliniz bile yok. Biz evimizde sıcacık yatarken, bizlere her sabah sıcacık ekmek sunan bütün ustalarımıza saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.

baltaş ekmek

Baltaş Ekmek (matador tipi üretim yapıyor)

karadenizliler ekmek

Karadenizliler Ekmek Teknesi (Kara fırın odunlu)

kardeşler ekmek

Kardeşler Unlu Mamuller (Simit vb. yanında sadece köy ekmeği üretiyor.)

özel halk ekmek dursunbey

Özel Halk Ekmek (Matador tipi üretim yapıyor)

özen ekmek

Özen Ekmek 2 şubesi bulunuyor.(Matador tipi üretim yapıyor)

sarıoğlu ekmek

Sarıoğlu Unlu Mamuller (Kara fırın odunlu. Ekmek çeşitliliğinin yanı sıra tatlı çeşitleri de bulunuyor)

şam ekmek

Şam Ekmek (Kara fırın odunlu. Sadece köy ekmeği üretiyor. Ayrıca pişirme işleri yapıyor)

varan ekmek

Varan Unlu Mamuller (Kara fırın odunlu)

zirve ekmek

Zirve Ekmek (Matador tipi üretim yapıyor)

ekmek üretimi dursunbey

 

Bir Yorum var: Yalan söylüyorsam ekmek çarpsın!

  1. Ramis güer dedi ki:

    Gerçekten çalışanın hakkını vermesen kalite bozulur birde çalışan iş erken bitsin diye katkı ve maya fazla kullanıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.